Overlast van de dansschool Op 15 maart 1848, 's morgens om 11.00 kwam de Schager gemeenteraad bijeen voor de periodieke vergadering. Als punt 1 op de agenda, die zoals gebruikelijk zeer kort was, stond de overlast veroorzaakt door de dansschool van Joseph Pimentel. In de notulen lezen we: "Na de opening der vergadering gaf de secretaris de uergadering bericht, dat er herhaaldelijk klachten zijn ingekomen ouer het laat in den nacht voortduren van de zogenaamde dansschool ten huize van Joseph Pimentel, dansmeester alhier. Dat dezelue iuel is tuaar gepatenteerd is als dansmeester doch dat daardoor ten zijnen zeer ueel misbruik mordt gemaakt uan het zetten uan gelag door meer bejaarde personen, hetmelk zeer ueel aanleiding geeft tot ongeregeldheden, en in strijd is met de plaatselijke keur en uerordeningen op het uieren uan den zondag en het sluiten uan de koffie huizen, herbergen, kroegen en diergelijke meer." Staande de vergadering werd de dans meester ontboden en werd hem de keur (gemeenteverordening) op het sluiten van herbergen, koffiehuizen enz. van de 29e maart 1845, voorgelezen. Pimentel werd op het hart gedrukt zich vooral te houden aan artikel 1: "Alle openlijke huizen, koffiehuizen, herbergen, kroegen of onder tuelke andere benaming dezelue ook zullen bekend zijn, zullen elke auond, precies de klok hal/elfure, moeten gesloten zijn, engene hoegenaamdegezelschappen aldaar mogen uerzameld blijuen, zonder speciale schriftelijke toestemming uan de burgemeester op een boete uan twaalfguldens telken reize te uerbeuren door den bemoner of de bewoners uan 'Het zetten van gelag door meer bejaarde personen' gaf aanleiding tot ongeregeldheden. het huis aliuaar dit zal zijn geschied en drie gulden door iedere persoon tuelke zich aldaar zal hebben tegenuroordig beuonden." De raad liet het bij deze waarschuwing en gaf Joseph het advies: "zich uoor het ueruolg stiptelijk daana te gedragen, ten einde zoo min hij, als andere burgers o/hunne kinderen daardoor in ongelegenheid en kosten of boeten zouden ueruallen." De dansmeester heeft zich de waar schuwing kennelijk aangetrokken, want van latere klachten is niets teruggevonden. Joseph Daniël Henriques Pimentel Deze geboren Amsterdammer (+1822) is als jongeman naar Schagen gekomen waar hij op 6 december 1846 trouwde met de 21-jarige Schagense Hester Sloog. Het jonge paar betrok een woning aan de Laagzijde. Volgens de vermelding in de huwelijksakte verdiende Joseph zijn brood als koopman. In 1847, bij de geboorte van het eerste kind, een zoon die Daniël werd genoemd, was zijn beroep sigarenfabrikant. In 1848 bij de geboorte van zoon Emanuel winkelier, twee jaar later koopman en in 1852 weer sigarenmaker. Emanuel werd geboren aan de Hoogzijde en de twee volgende kinderen, dochter Jegera en zoon Herman respectievelijk op het Noord en aan de Laagzijde. Dansen zal hij geleerd hebben van zijn vader Daniël die in Amsterdam zijn brood verdiende als dansmeester. Mogelijk heeft deze zijn zoon geadviseerd en misschien gaf hij zelfs de lessen wel. Tussen 1852 en 1860 is het gezin Pimentel uit Schagen vertrokken met nog onbekende bestemming. 17

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 19