e behagen van maandag 8 april t/m vrijdag 19 april FredTimmer Misschien bent u ze in die twee weken wel ergens in Schagen tegen gekomen. Een groepje middelbare scholieren met een polaroid camera en een paar formulieren speurende en kritisch kijkend naar oude en nieuwe gebouwen. Een stukje cultuur-historische bewustwording. Alle derde-klas-scholieren van het middelbaar onderwijs in Schagen - zo'n kleine iooo leerlingen! - hebben in deze twee weken meegedaan aan het 'Rondje Schagen'. In navolging van het Rondje Cultuur zoals dat al zes jaar wordt georganiseerd in de gemeente Den Helder, was er dit jaar ook een 'Rondje Schagen' georgani seerd. De Helderse Stichting Triade bracht haar jarenlange erevaring in, de Gemeente Schagen en de provincie zorg den voor de broodnodige financiën en de deelnemende instellingen en scholen zorgenden voor de rest. Anders dan in Den Helder waar alleen de kunstvormen aan bod komen, was er in Schagen voor gekozen om naast kunst - in de bibliotheek, de Popschool en het Scagontheater - ook de cultuurhistorie aan bod te laten komen in museumboer derij Vreeburg en door een activiteit van de Historische Vereniging Schagen e.o. in de Grote Kerk op de Markt. De twee laatste werden bij de organisatie uitvoe rig en deskundig ter zijde gestaan door de overkoepelende Stichting Museaal en Historisch Perspectief te Haarlem. Hoe ging het allemaal in zijn werk? In groepen van 25 tot 30 leerlingen wer den tijdens het 'Rondje Schagen' gedu rende telkens gedurende een uur achter eenvolgens 5 activiteiten aangedaamde bibliotheek waar een striptekenaar actief was, de Popschool, museumboerderij Vreeburg, de Grote Kerk op de Markt en tot slot een voorstelling voor alle deelne mers van die dag in het Scagontheater. We lichten onze eigen - historische - activiteit er even uit. De meeste middelbare scholieren weten nauwelijks van het bestaan van een histo rische vereniging en al helemaal niet wat die vereniging wil of doet. Toch kennen ze allemaal het stadsbeeld van Schagen met zijn oude en nieuwe gebouwen. Ze fietsen en lopen er dagelijks doorheen. De leerlingen op een actieve en produc tieve manier bewust maken van de 'dage lijkse historie' van Schagen was het doel van de bijdrage van de Historische Vereniging Schagen e.o. aan dit eerste 'Rondje Schagen'. De Grote Kerk op de Markt staat in het hart van Schagen, is een 'historisch middelpunt' van de stad. Eenmaal binnen werd een groep iets verteld over de geschiedenis van het gebouw en werd hen uitgelegd wat de historische vereni ging zoal doet. Daarna werd hen de bedoeling van dit uur uitgelegd: Schagen kent oude gebou wen (monumenten!), gebouwen die mis schien wel monument kunnen worden omdat ze zo wonderlijk goed in die stad passen en gebouwen die er helemaal niet in passen. De leerlingen werden in kleine groepjes, gewapend met drie formulieren en een polaroid camera, naar een aangewezen stukje centrum van Schagen gestuurd met de opdracht: "Fotografeer een monument, een toekomstig monument en een 'mislukking', plak de foto's op het formulier en noteer jullie mening erbij". 6

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 8