komt u in de en op bijzon- erd gebruikt, eierstijl, ont- meier. Het ïstreeks 1815 pt meubilair, leid, een- id. oiste zilver, ren viel, is jl. bedstee ders die :n vroeger gend ging mdat het stromen, esteund door oeteneind en boven het de bijbel en pullen, bedstee was tardappels. had, dan r het bed van drukking laan. u in de expo- tentoonstel- opgesteld. heeft met en verzameld ik ingericht! imte waarin poppenhuis apje afgaat, dellen staan >t-Friese don- en. Ze zijn gemaakt door de heer J. Appel. Van bovenaf heeft u een goed gezicht op de dars, waarin het hooi werd binnenge reden en opgetast tot aan de nok van het dak van het vierkant. Dit werd zo genoemd naar de vier dikke houten pij lers met dwarsbalken die de basis vor men van de constructie van de stolp. Op de kaaszolder staan allerlei attributen die worden gebruikt bij het maken van kaas, waaronder twee fraai versierde kaaspersen. Deze persen zijn waarschijn lijk nooit gebruikt maar als huwelijksca deau meegegeven aan de bruid. Lopend op de waszolder ziet u een bleekveldje en allerlei ouderwetse wasattributen. Pet af voor de vrouwen die in die tijd iedere wasdag weer stonden te modderen met tobbes, teilen, wasborden, wasklokken en wringers, nadat de was een nacht lang op het petroleumstel had staan koken en weken. Hier staat ook een van de eerste houten wasmachines van Miele. De dars en het staltje Via de trap komt u in de dars en de stal, die lange regel wordt genoemd. Hier stonden de koeien en het paard, terwijl er nu allerlei agrarische werktuigen staan. Op de dars staan ook een timmerwinkel en een dorsmachine op schaal. De kaaspers was een huwelijksgeschenk. De dorsmachine wordt 's zomers, tijdens West-Friese donderdagen, in werking gesteld. Op die zomerse donderdagen zitten hier dames in West-Friese dracht. Zij geven demonstraties in o.a. kralen breien, kantklossen, knipkunsten spin nen, terwijl een meneer op de oude manier stoelen zit te matten. Ook is er een echte ouderwetse plee te zien; een huisje dat vroeger boven de sloot of gierkelder stond. In de tweede stal, of korte regel, stond vroeger het jongvee en soms de stier. Nu staan er ver schillende spullen die te maken hebben met de boterbereiding. Ook hangen er paardentuigen en schaatsen. Er staan oude sleden en inmaakpotten. Hier is ook een 'staltje' ingericht. In het voorjaar gingen de kachels uit, het hele huis werd ondersteboven gehaald en na deze schoonmaak kwam men 's zomers niet meer in de nette kamers. De koeien gin gen naar buiten, de stallen werden geboend en gewit en de stal naast de keuken werd dan ingericht als woonka mer 'het staltje', en daarin speelde zich 's zomers het huiselijk leven af. Makkelijk voor de boerin, naast de keuken en in de stal waar ze 's zomers ook vaak de boter en de kaas maakte. Openingstijden We hopen, dat we u door dit verhaal zo nieuwsgierig hebben gemaakt, dat u ons mooie museum met eigen ogen wilt komen bekijken. We zijn geopend van woensdag t/m zater dag van 13.30 tot 16.30 uur. In de maanden juli en augustus ook op zondagmiddagen tijdens de tien West- Friese donderdagen van 09.30 tot 16.30 uur. Het is altijd mogelijk meteen groep buiten de openingstijden te komen, al of niet met een rondleiding. Een telefoontje en u bent van harte welkom. Het staltje (foto L. de Laat). S

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 7