De pronkkamer (foto L de Laat). Het andere schilderij is 'De Bulloper'. In het begin van de 18e eeuw was het gebrui kelijk, dat een groep boeren samen een paar stieren aanschaften. In de zomer ging de bulloper met de stieren op pad van boerderij naar boerderij om de koei en te dekken. Met een hoorn kondigde hij zijn komstaan. In devijftiger jaren van de vorige eeuw kwam aan dit gebruik een einde door de invoering van kunstmatige inseminatie voor koeien. Poppenhuizen en speelgoed In de grote vitrine staan diverse poppen huizen en oud speelgoed opgesteld. Trouwens door het hele museum heen staan verscheidene poppenhuizen. Deze zijn uit privé-bezit en welwillend voor twee jaar aan het museum in bruikleen afgestaan. In de moderne ladekast zijn oude handwerken te zien. Hiernaast ligt de woonkamer met een grote Texelse kast. Bovenin lag het linnengoed en in een van de laden daaronder lag het doods kleed al klaar. Als de boerin visite had met een baby, legde men deze zolang in een lade te slapen en konden de dames onge stoord theedrinken. De meubels dateren uit het eind van de 19e eeuw. Bij de restau ratie van deze kamer kwam een bijzonder mooi beschilderd plafond tevoorschijn. De kleur groen betekende rijkdom. De pronkkamer Verder lopend door de gang komt u in de mooie pronkkamer, die alleen op bijzon dere dagen en feestdagen werd gebruikt. Het meubilair is in biedermeierstijl, ont worpen door de heer Biedermeier. Het biedermeiertijdperk was omstreeks 1815 -1850 en betrof met name het meubilair, gekenmerkt door behaaglijkheid, een voud en huiselijke degelijkheid. De 'bonheur', waarin het mooiste zilver, porselein en glas te bewonderen viel, is de Franse variant van deze stijl. In deze kamer is ook nog een bedstee ingericht, zoals onze voorouders die gebruikten. Omdat de mensen vroeger dachten, dat als je languit liggend ging slapen je gek zou worden, omdat het bloed naar de hersenen zou stromen, sliepen ze rechtopzittend, gesteund door heel veel kussens. Aan het voeteneind was een kribje voor de baby, en boven het hoofd een plank voor de po, de bijbel en een kistje met waardevolle spullen. Achter de deurtjes onder de bedstee was een opbergruimte voor b.v. aardappels. Als men echter veel kinderen had, dan sliepen er ook een paar onder het bed van de ouders. Hier komt de uitdrukking 'ondergeschoven kind' vandaan. De expositiezolder Via de trap in de gang komt u in de expo sitieruimte. Nu staat daar de tentoonstel ling 'Schagen verzamelt(d)' opgesteld. Onze tentoonstellingsgroep heeft met veel inzet en plezier de spullen verzameld en de expositie bijzonder leuk ingericht! Doorlopend komt u in de ruimte waarin oud speelgoed en een groot poppenhuis staan opgesteld. Als u het trapje af gaat, ziet u in de vitrine schaalmodellen staan van de wagens die op de West-Friese don derdagen door Schagen rijden. Ze zijn 4

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 6