een rondgang door het verleden Museumboerderij Vreeburg E M Boon van ^an c'e *-oet te behagen ligt de oude stadsboerderij Vreeburg. Ostade - van Lent Volgens bouwkundigen moet deze langhuisstolp al meer dan 350 jaar aan de Loet gestaan hebben. De gevelsteen met jaartal 1671 behoort niet tot de boerderij, maar is afkomstig van de brug aan het Noord bij het Rapenpad, de Steenen Pijp genaamd. Deze steen is later in de gevel ingemetseld. Tot 1920 is er geboerd op Vreeburg. In 1922 heeft de gemeente Schagen de boer derij gekocht van notaris Vrijburg uit de Zijpe. De hoeve kreeg toen de naam Vrijburg, die later werd veranderd in Vreeburg. Vanaf 1930 is de boerderij met tussenpozen bewoond geweest door o.a. de stadstimmerman en de familie Joon. Na de Tweede Wereldoorlog is het pand verbouwd tot kantoor van Openbare wer ken en deze situatie heeft geduurd tot 1968. Later hebben het Groene Kruis en de bibliotheek gebruik gemaakt van het gebouw. Reeds in 1964 kwamen verschei dene initiatiefnemers met ideeën en plannen de boerderij te restaureren en geschikt te maken als museum. Van 1968 tot 1985 is het pand in verschillende fases gerestaureerd. Toen de restauratie in 1985 was afgerond, werd het museum officieel geopend. Na een intensieve inventarisatie en registratie van de agrari sche werktuigen en het grootste deel van de rest van de inventaris heeft museum boerderij Vreeburg in 1999 officieel het predikaat van erkend museum gekregen. Een rondje door het museum Graag willen wij u nu meenemen op een rondje Vreeburg. We beginnen in de keu ken. Niet de keuken zoals we die nu ken nen met alle gemakken van nu. Er was immers geen gas, elektriciteit of waterlei ding. Water haalde men eerst uit een wel put en later uit een regenbak. Ook een fornuis kende men niet in de 17e eeuw. Er was een open haardplaats en boven het vuur hing aan een ketting een grote ijze ren pot waarin alles werd gekookt. Vlees werd op spiesen boven het vuur geroosterd. De boer slachtte zeifin het najaar. Om het vlees en de worsten tegen bederf te behoeden hing men deze in de schoorsteen om te roken. In de 19e eeuw kwamen er fornuizen die met hout, turf of kolen werden gestookt. Ook kookte men op een petroleumstel. In de keuken ziet u ook een authentiek Westfries meubelstuk: de gortla. Deze Aanvulling en rectificatie Mevrouw M.E. Westerveld - Rus heeft de volgende aanvulling en verbetering op de naamlijst bij de foto op blz. 5 van het vorige nummer: nr. 17 Marie de Boer; nr. 19 Meijert Schenk i.p.v. Schank. Van verschillende kanten zijn wij erop gewezen dat de twee meisjes op pagina 20 van het vorige nummer Broertjes heten en geen Boertjes. Volgens mevrouw Westerveld heette hun moeder Scheijen en is Liesbeth niet ver dronken, maar overleden aan een ziekte. Oude nummers van De Kakelepost Voor de leden die hun verzameling com pleet willen maken zijn er nog verschil lende oude nummers van De Kakelepost beschikbaar. U kunt hiervoor contact opnemen met Arie Pijper, tel. 0224- 212859. 2

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 4