In Schagen werden in het gezin Oijevaar/ matroos Henri Sanders van het wachtschip de bo Numan drie dochters geboren: Frederica Sambre uit Den Helder gevlucht met mede- uit Elisabeth (1817-1828), Henrietta Ludovica neming van een zilveren horloge van een van mc (1820 -1825) en Henrietta Ludovica (1827 - hun medeschepelingen. Tijdens hun zwerf- vai 1910). Pieter gaf toen als beroep op veldwach- tocht pikten zij uit de woning van Maartje dit ter en later politiedienaar. In 1826 werd hij Sluis aan de Keins, die even niet thuis was, we bevorderd tot extra-ordinaire opziener van de twee jongensbuisjes, de een bruin en de ander ha jacht. zwart gestreept, en een doek. De militairen Na zijn benoeming tot cipier verliet het gezin waren echter gesignaleerd door de buren, de De Oijevaar de woning aan de Loet en betrok de vrouw van Anen Smlt en dle van Jan Roodies' de kasteeltoren. De toren werd Pieters laatste Na de dlefstal vertrokken zij naar de Oudedijk ya] woonplaats. Op 19 september 1839 overleed waar zl> gearresteerd werden. de hij in zijn nieuwe woning. De gevangenen werden goed verzorgd door we cipierster Fenna Numan. Tijdens een van haar scl Een vrouwelijke cipier bezoeken boden de gevangenen haar aan het de: Het gemeentebestuur had erg te doen met het horloge voor acht gulden te kopen. In eerste ecl lot van de weduwe van Pieter Oijvaar die geen instantie vertrouwde zij het zaakje niet omdat mt inkomsten meer had. Om haar tegemoet te zij vermoedde dat het gestolen was. De gevan- ne komen werden de functies van veldwachter en genen hielden bij hoog en laag vol dat dat niet bu cipier gescheiden. Fenna Numan werd het geval was en zeiden, dat al zou het gesto- zo; benoemd tot cipier. Zij zou dit mogen blijven len zijn, er toch niemand achter zou komen. gei zolang zij de functie zonder bezwaar zou leun- Fenna trapte er in. Na wat afdingen kreeg zij nen uitoefenen. Voor het zware werk werd zij het horloge voor 3,50. Haar zoon Arnold geassisteerd worden door de dienaars van bezocht op de zestiende de gevangenen om ze In justitie tot er een nieuwe veldwachter was te scheren en omdat hij dacht dat er een ken- gel benoemd. Deze moest haar dan assisteren als nis van hem (vermoedelijk Christiaan Schenk) tre hulpcipier. In december van dat jaar werd bij was. Tijdens het scheren werden hem door kaï Jacob Zwaag benoemd tot veldwachter. Zijn de beide mariniers hun lakense pijjekkers te gel salaris bedroeg 225,- inclusief de 75,-die koop aangeboden. Ook hij liet zich overhalen gai hij kreeg voor het bodewerk dat hij, evenals en zonder er zijn moeder in te kennen nam hij 1 gei zijn voorganger, zou gaan doen. de jekkers, waar hij 5,-voor betaalde, mee mc naar huis. 00 De deserteurs uit Deze ondoordachte aankopen hadden het ver- Op 15 juni 1841 werden tijdens een gezamen- velende gevolg dat de ciperster en haar zoon De lijke actie van de Zijper en Schager politie drie beschuldigd werden van heling. Tijdens de vin deserteurs gevangen genomen. Veldwachter verhoren voor de krijgsraad aan boord van het Pieter Voorthuizen vergezeld van gerechtdie- wachtschip Kenau Hasselaar gelegen in het drii naar Gerrit Kuijper uit de Zijpe en Pieter de Nieuwe Diep, beweerden de deserteurs dat zij mei Laat, gerechtsdienaar uit Schagen, over- wej genoodzaakt waren het horloge en de jek- dek meesterden in het huisje van Jan Boonekamp kers te verkopen omdat zij anders niet te eten een aan de Oudedijk de drie gevluchte Helderse zouden krijgen. Deze bewering werd bestre- zitt schepelingen waar al enige tijd naar gezocht den door de Fenna Numan. Zij verklaarde dat ma werd. In afwachting van transport naar de gevangenen wel wat eten zoals brood en anc Den Helder, waar zij zich voor de krijgsraad Spek van baar gekocht hadden, maar dat dat dat zouden moeten verantwoorden, werden zij volstrekt niet nodig was. Zij zorgde er altijd Scl opgesloten in de Schager gevangenis. voor dat de gedetineerden "het lijf vol kregen". dat Op 13 juni waren de mariniers Pieter van 's Morgens kregen de gevangenen een paar wo Otterloo en Christiaan Schenk samen met dikke boterhammen met koffie, 's middags 18

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 20