Sobibor 7) Doordat, volgens de bezetter, uan de ouders alleenJosephJoods uias, hield dit in datJosephine ijeen 'Volljude' was. Deze 'Volljuden' liepen hetgrootste gevaar. Volgens de top uan de SS, d.iu.z. Himmleren Heydrichc.s., moesten ook 'Mischllngen' hetzelfde lot ondergaan als de 'Volljuden'. 8) 'Bij uonnis uan de arrondissementsrecht- bankteHaarlem uan 26 Mei negentien honderd en tweeënveertig is nietig ver klaard de door dejong Joseph Isaacgeda- ne erkenning en de daarop uolgende tuet- tiging uan het in nevenstaande akte ver melde kind genaamd Seijfersjosephina Anetta. Schagen, 25 augustus negentien honderd en tiueeenveertig. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand tegemeente Schagen'. 9) Voor informatie ouer de datum uan ver trek naar Westerbork moest ik mij richten tot het 'Rode Kruis' te Den Haag. Vanwege degrote werkdruk aldaar kon ik antwoord verwachten in 2003. 10) Sobibor ligt 80 km ten oosten uan Lublin in het district Lublin. Met de bouw uan het kamp Sobibor werd in maart 1942 begonnen. In Sobibor vond vrijwel geen selectie plaats, het was bedoeld als vernietigingskamp. Het kamp was ver deeld in drieën. In 'Lager III' werden de slachtoffer door uerstikking met kool- monoxyde om het leven gebracht. Een enkeling werd geselecteerd om werk te ver richten, maar urijwel iedereen werd kort na aankomst vermoord. Naar schatting zijn er 250.000 mensen vermoord. Circa 70 (dit isgeen schrijffout) hebben het overleefd. Tussen 2 maarten 22 juli 1943 reden er tg treinen vanuit Nederland naar Sobibor. Het laagste aantal personen per trein was 964 en het hoogste, het zogenaamde kindertransport uitVught van juni 1943, was 3017. Van deze transporten hebben er nog geen 20 mensen het overleefd, de meesten hier van hebben het ouerlefd doordat ze kort na aankomst in Sobibor werden door gezonden naar andere kampen. Van de Nederlands gevangenen zijn 2 vrouwen bij de opstand van 14 oktober 1943 ont snapt en hebben zich weten aan te sluiten bij de partizanen. Op last van Himmler werd op 5 juli 1943 het vernietigings kamp veranderd in een concentratie kamp. Na de opstand in het kamp wer den alle nog aanwezigegevangenen gedood en werd door de Duitsers het kamp vernietigd. Zij hebben hiermee geprobeerd alle sporen uan het kamp te verwijderen. n)Plaats en datum van overlijden van Joseph komen uit het boek 'In memoriam'. 12) Maurits Mok. 'Stormen en Stilten'. De broer van mevrouw Westerveld-Rus, die op het stadhuis werkte, had thuis verteld dat hij nog enig contact met Fina had gehad. Via gemeentelijke instanties in Schagen had zij geprobeerd te voorkomen dat haar oudste zoon, die bovendien blind was, als dwangarbeider naar Duitsland gestuurd zou worden. De uitweg Maar vooral de vele anti-Joodse maatregelen moeten Joseph's dochter en schoonzoon ernstig verontrust hebben. Josephine en Jacques zullen zich ongetwijfeld afgevraagd hebben wat de bezetters met Josephine en hun kin deren van plan waren. Zij vonden een uitweg uit deze vreselijke toestand. De oplossing die zij vonden was even simpel als geniaal, maar ook bijzonder pijnlijk. Wat was er zo simpel aan de uitweg die Josephine en haar man, onder de extreme situatie van de jodenvervolging, gevonden hadden? Nogmaals, het moet voor Joseph en Josephine wel een bijzonder pijnlijke uitweg geweest zijn. Josephine en haar man stelden voor de rechter dat, doordat Josephine voor het huwelijk van Joseph en Annetta geboren was, Joseph haar vader niet kon zijn. Familieleden van Jacques en Josephine die ik hierover gesproken heb, vertelden hoe Josephine en Jacques hiermee de bezetters een loer gedraaid hadden en zo mogelijkerwijs de levens van Josephine en haar kinderen gered hebben7). Hoewel onbewezen, kan ik mij, om reden van die loer, niet aan de indruk onttrekken dat de rechtbank wel willend meegewerkt heeft aan deze uitweg. Op 26 mei 1942 deed de arron dissementsrechtbank te Haarlem uitspraak en stelden Josephine en haar man in het gelijk. Zo kreeg Josephine de Jong weer de achternaam van haar moeder8) en daarmee haar veilig heid. Westerbork Wanneer Joseph naar Westerbork gedeporteerd werd is mij niet dui delijk geworden, maar het moet eind 1942 ofbegin 1943 geweest zijn"). Op 27 april 1943 vertrok een transport met 1204 gedepor teerden uit Westerbork naar Sobibor10). Een van die 1204 was Joseph de Jong. Drie dagen duur de deze vreselijk reis. Direct na aankomst in Sobibor werd hij, op 30 april 1943") de verjaardag van zijn dochter die officieel zijn dochter niet meer was, vermoord. (Maurits Mok Tussen de aarde en de hemel staan als oerdieren de ovens van de dood. Zeshonderd mensen, uit het licht uandaan- cjeranseld, houden hetuianhopig rood uan hun gesperde mond naar het vergif, dat als een tuolkbreuk door de ruimte stoot. De honderden, met krampend middenrif, draaien hun armen in de stiklucht rond en gillen zich de aderen kapot, en hangen zij, met nog gapende mond gestorven om elkanders strot. 16

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 18