m A ar vader, ilgen zou t moment al verderop beroep d er een per- t en daar an vermeld ïiding'in lien uitsloot rust'. Ook 1 Jozef' en huize boek dt vermeld ren in Jit een boek oners ver- 3 mei 1933 tomen, ke is van een Deze Joz. ;r op er vermeld if 2 gulden :k worden kop de rdagverble- dit artikel dat hij ze der wordt er it boek gaat ding meer Joseph. Mevrouw Westerveld-Rus, Marietje voor Joseph en Annetta, vertelde me dat bij haar ouders thuis over Joseph nooit als 'Joseph de Jood' gesproken werd. Wel had men het over Josep (inderdaad zon der h aan het eind). Zij vertelde hoe Josephine, door haar latere echtgenoot, van huis opgehaald werd. Hij was met de trein uit Amsterdam gekomen en van het station kwam hij dan met de taxi. In de Nieuwstraat woonden niet bepaald de rijkste mensen van Schagen, het zal dus wel een grote indruk gemaakt hebben hoe Josephine opgehaald werd. In een ander gesprek met een voormalig agent van politie werd me duidelijk hoe arm een aantal mensen uit de Nieuwstraat waren. Velen deden dan ook van alles om de eindjes aan elkaar te knopen. Dit gebeurde bijvoorbeeld door handel in allerlei kleine goederen. Zo heeft mevrouw Westerveld-Rus nog steeds een etensbord dat haar moeder van Annetta gekocht had. Wat ook indruk op haar maakte was dat Joseph en Annetta zo'n grote grammo foon hadden, zo een met zo'n grote hoorn aan het eind waar dan de muziek uit kwam. Zij herinnerde zich Fina, zoals zij Josephine noemde, als een mooie vrouw die indruk op haar gemaakt had. Het huisje waarin Joseph woonde werd door haar het 'huis in vieren' genoemd. Het had die naam simpel omdat het in vieren bewoond werd, onder andere door Arie en Toon de Jong en uiteraard Joseph de Jong. Dit huisje stond aan het eind van de Nieuwstraat bij het bruggetje over het Rapenpad. Hier tegenover was de bakke rij van bakker Wit, de grootvader van mevrouw Westerveld-Rus. Naar Amsterdam Op 14 maart 1937 overleed zijn vrouw Annetta en kort daarop, 18 juni 1937, ver trok Joseph naar Amsterdam. Hij gaat daar inwonen bij zijn dochter Josephine, haar man en kinderen op de Minerva- laan 25. Zij was op 12 juni 1922 te Schagen gehuwd met Jacques Knopf. Josephine en Jacques verhuisden na hun huwelijk naar Alkmaar, alwaar ook hun eerste kind, Jozef, geboren werd. Joseph's verblijf in Amsterdam was van relatief korte duur, blijkbaar trok Schagen aan hem want op 11 januari 1938 werd hij weer te Schagen ingeschreven. Hij ging toen wonen op Nieuwstraat A104. De dochter van Josephine vertelde me dat haar oudere broer vaak bij hun opa in Schagen ging logeren. Hoewel zij nog een klein kind was toen de oorlog begon, herinnert zij zich nog dat haar opa in de buurt van een bruggetje woonde. Dit zal ongetwijfeld het bruggetje naar het Rapenpad geweest zijn. Nadat Nederland door Nazi Duitsland bezet werdbegon voor de Nederlandse bevolking en met name voor de Nederlandse zigeuners en Joden een grote tragedie van roof, vernedering en moord. Joseph de Jong woonde in de Nieuwstraat in het eerste huisje rechts over de brug. 2) I. Kooij enN-J. GrooJ. 'Schagen en omstreken'. 13

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 15