Geraadpleegde bronnen: Gemeentearchief Schagen Regionaal archiefte Alkmaar Provinciaal archief Haarlem Gemeentearchi^ Amsterdam Nederlands instituut uoor oorlogsdocumentatie Legger van het huis Avondrust Jan Buisman. 'Ouwe koeien uitsloot halen'. J. Presser. 'Ondergang. De vervolging en verdelging van het Nederlandse Jodendom (1940-1945)'. L. deJong. 'Het koninkrijk der Nederlanden in de tuieede we reldoorlog'. J. Schelvis. 'Vernietigingskamp Sobibor'. I. Kooij en N-J. Groojf. 'Schagen en omstreken. Van mobilisatie tot bevrtj- ding'. Internet, httpj/unvui. geocities.c0m/Heartland/7 071 Internet, http://iviviv.niz- kor.org Met dank aan: Mevr. Van der Maas Mevr. Meeles De heer Duursma Fam. Knopf De heer Kornalijnslijper Medewerkers regionaal en provinciaal archief Medewerkers NIOD Zoals Buisman ook vermeldde was Jozef geen geboren Schagenaar. Hij was vol gens hem zo maar in Schagen achter gebleven. Bij het begn van het onderzoek kon iemand mij zijn achternaamnaam vertel len. Jozefs achternaam bleek 'de Jong' te zijn. Met behulp van die gegevens werd in het gemeentelijk archief al snel een persoonskaart van Jozef gevonden. En met de informatie van die persoons kaart weer verder gezocht worden. Jozef was op 5 september 1867 als Joseph Isaac de Jong te Harderwijk geboren. Hij heette dus eigenlijk Joseph, ach het maakt niet zoveel verschil uit, maar ik zal het hierna over Joseph hebben. Zijn ouders waren Isaac de Jong en Rebecka Ritmeester. Van dit gezin was Joseph het oudste kind, andere kinderen uit dit gezin waren Ludwig; Diana; Marianne; Bertha; Esther en Meier. Zijn zus Esther zullen we later in dit verhaal weer tegen komen. Voor hij in Schagen ging wonen was hij op 16 mei 1890 te 's Hertogenbosch getrouwd met Maria de Winter. Zij over leed op 23 augustus 1901 aldaar. Mij is niet bekend of uit dit huwelijk kinderen geboren zijn. In Schagen hertrouwde hij op 10 augus tus 1906 met Annetta Maria Seiffers. Deze Annetta was op 13 juni 1858 te Groningen geboren. Voor hun huwelijk hadden Joseph en Annetta al een relatie, hieruit was op 30 april 1904 hun dochter Josephine geboren. Omdat Josephine een voorechtelijk kind was kreeg zij bij geboorte de achternaam van haar moe der. Maar omdat Joseph het kind echtte, d.w.z. verklaarde dat het zijn dochter was, kreeg zij bij het huwelijk van haar ouders de achternaam van haarvader. Dat dit echten nog grote gevolgen zou hebben heeft niemand op dat moment kunnen voorzien, maar dat zal verderop uit het artikel blijken. Bij zijn huwelijk werd als zijn beroep koopman vermeld. Later werd er een per soonskaart van hem gemaakt endaar werd weer als beroep koopman vermeld maar nu met de nadere aanduiding 'in galanteriën'. Buisman vertelt in 'Ouwe koeien uit sloot halen' ook over huize 'Avondrust'. Ook hier heeft hij het over 'Jooden Jozef' en over zijn vrouw 'Janet'. Volgens hem heeft Joseph in huize 'Avondrust' gewoond. In het boek 'Schagen en omstreken' wordt vermeld dat Joseph tot in de oorlogsjaren in Avondrust gewoond heeft21. Uiteen boek van dit tehuis, waarin de bewoners ver meld worden, blijkt dat er op 3 mei 1933 ene Joz. de Jong wordt opgenomen. Opvallend is dat er geen sprake is van een mevrouw de Jong of Seijffers. Deze Joz. de Jong verlaat het tehuis weer op 26 augustus 1933. Wel wordt er vermeld dat de kosten voor zijn verblijf 2 gulden per dag zijn. Elders in dit boek worden personen vermeld die tijdelijk op de ziekenzaal tegen 2 gulden per dag verble ven. Als dit de Joseph is waar dit artikel over gaat, dan is het mogelijk dat hij gedurende die periode in huize 'Avondrust' verpleegd is. Verder wordt er in het boek van het tehuis, het boek gaat tot augustus 1942, geen melding meer gemaakt over een verblijfvan Joseph. 12

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 14