Een stukje achtergrond Het slot 's Heeraartsberg - ook wel aan geduid als het Huys Aartsbergen en het Huis 's Heer-Arents-berge - werd in 1610 gebouwd nadat een voorganger in de Tachtigjarige Oorlog tijdens oorlogshan delingen tussen Spaanse troepen en de Geuzen in vlammen op was gegaan. In de 18e en 19e eeuw volgende externe en interne verbouwingen, aanpassingen aan de eisen van de tijd. Bergambacht-waar het slot was gelegen - behoorde oorspronkelijk tot het Gorkumse geslacht Van Arlcel. Het gebied lag echter te ver van hun woon gebied en zij raakten het kwijt. Daarna was het slot lange tijd eigendom van de familie Van Zuylen van Nijenvelt. Wellicht de bekendste eigenaar was Willem van Zuylen van Nijenvelt, gebo ren in 1538 en overleden en ook begraven in Bergambacht in 1608. Hij was over tuigd calvinist en actief Geus. Om die reden moest hij in 1568 uitwijken naar Emden. Op 8 oktober 1568 werden zijn bezittin gen door het Spaanse gezag in beslag genomen. Na de inname van Den Briel keerde hij, zoals zoveel anderen, terug in de Nederlanden en speelde een promi nente rol in het vredesproces. Het is heel aannemelijk dat hij, ondanks zijn politie ke drukte, zelf het intiatief nam tot de herbouw van het slot. Hij heeft de her bouw zelf niet meer meegemaakt. Na enkele wisselingen van eigenaar werd in 1732 Johan Adolph baron van Renesse eigenaar. Hij stierfin 1766 kinderloos. De baronnen van Hardenbroek werden vervolgens eigenaar en bleven dat tot de sloop in 1909. Zij waren ook eigenaar van de nieuwgebouwde boerderij die ver pacht werd. Voor de sloop stond het adel lijke slot vanaf het midden van de 19e eeuw regelmatig voor langere of kortere tijd leeg. Van tijd tot tijd werd het tijdelijk verhuurd aan rijksontvangers, heel meesters en andere notabelen zoals de burgemeester. De schouwkap De schouw komt uit een ruimte van 8 x 5.3 meter, bijna 4 meter hoog, en was gesitueerd aan de westelijke lange wand, recht tegenover twee openslaande eiken deuren. In de boerderij bevond de schouwkap zich in één van de twee baronnenkamers en wel in de kamer die zelden of nooit door de baron van Hardenbroek werd gebruikt en uiteindelijk dan ook in gebruik kwam als kaaskamer. Een beschrijving De schouwkap is vervaardigd uit 16e- eeuws inlands eiken. Door de in die tijd gebruikelijke manier van zagen heeft het hout veel spiegels, het zgn. wagenschot. Met de kapprofiellijst heeft de schouw kap de volgende maten: 2.34 x 0.92 x 0.325 meter. Het is dus een lange, slanke kap - groter en langer dan gebruikelijk. Men spreekt van een uitvoering in Hollandse renaissance-stijl. Een sterk horizontaal effect, gecombineerd met regelmatige verticale onderbrekeningen. Bovendien is er sprake van een druppel- lijst met koord. De ornamenten - kopjes en leeuwenkopjes - zijn volgens de huidi ge eigenaar in de stijl van Hans Vredeman de Vries (1527 -1604), een ontwerper die veel navolging heeft gehad. In dit ver band is 1610 als oorsprongsdatum van de schouwkap reëel. 10

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 12