erzaa t deze hetjaari440 de Stede :e na alle 1460 en dele uit het steld naar wij- 1302 en aangeteekend, mnleg zeer rachtig, onder om deszelue gedenkstuk, uan een it Steen uoor Heere uan ornoemde uan Afrika bij loude en uer- geheel Holland als kunste gstuk Counthies was in het Circumjirite toog en 2'h 10 Meludas esteld uan dat en door eenige e ontdekt, hoe- ansmaak egter." Bruinvis twijfelt zeer aan de Carthaagse afkomst van de zuilen - alsof Schager kruisvaarders op thuisreis niets anders hadden om zich druk om te maken! En Eduard van Biema, die in 1915 medede lingen doet over de portretten, heeft het terloops over de zuilen die bij hem van zwart marmer met gele aderen zijn. Volgens Bruinvis is de vorm van schouw echter zeventiende-eeuws, zodat hij uit gaat van een her-plaatsing. Zijn datering wordt bovendien versterkt door het het gedicht van Caspar Barlaeus (een zeven- tiende-eeuwer) dat op de schouw was aangebracht en dat hieronder volgt: Quicumque priscae bellicas Carthaginis Miraris artes, alta Byrsae maenia, Didonis urbem; cerne queis olim stetit Urbs illa jülcris; cerne duas uectas mari Lybico columnas belga noster possidet, Quicumque eas turris, disce cielsas principum Et sorte belli et seculo labi domos. In vertaling is dat: Bewonderaars uan oud Carthagoos wallen En Byrzaas hoog kasteel! In Didoos hofstad lang door 't oorlogslot uer- uallen - Hier zietge een eeuwrijk deel; Twee zuilen uan die stad, geuoerd uan 't Lybiesch strand, DoorBatauieren ulijt. Leer hieruit het uerual uan huizen, rijk en land, Door oorlogslot en tijd. Wat er van de overlevering wel en niet waar is is moeilijk te achterhalen. Over Magnus weten we niets; Willem de bastaard van Holland, de eerste heer van Schagen, is inderdaad twee keer op kruistocht geweest. Maar dan nog... In 1799, toen het Engelse invasieleger onder andere in het leegstaande kasteel gelegerd was, schijnen schouw en mar meren zuilen stuk geslagen te zijn. De brokstukken hebben een tijdlang naast de graftombe op het koor van de kerk gelegen tot ze in 1821 door Felix, graaf de Merode en heer van Schagen, werden opgeeist en naar Brussel werden gebracht. Sindsdien zijn de zuilen - of wat er van over is - spoorloos. De nieuwe schouw Ook het nieuwe Slot van Schagen krijgt in de Ridderzaal een indrukwekkende schouwkap - en wel een originele zeven- tiende-eeuwse. Deze schouwkap is afkomstig uit het in 1909 afgebroken slot 's Heeraartsberg te Bergambacht in de Krimpenerwaard. Na de sloop van het kasteel is op die plaats een hoererij gebouwd. Een tijdlang heeft de schouwkap één van de twee baronnen- kamers gesierd. Deze beide voorname kamers zijn na verloop van tijd echter omgebouwd tot gewone kamers, waardoor de schouwkap overbodig werd. Gelukkig is dit historische interieurmo nument bij die gelegenheid niet verloren gegaan,maar in particuliere handen terecht gekomen. En aanstonds verfraait het de Ridderzaal in het nieuwe Slot Schagen. 9

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 11