De oude en de nieuwe schouw in de Ridderzaal Van het oude en het nieuwe Slot van Schagen Fred Timmer In de grote zaal van het vroegere kasteel van Schagen bevond zich een marmeren schoorsteen die in alle bekende publica ties wordt afgeschilderd als 'prachtig', maar vooral als 'heel bijzonder' als het om de herkomst gaat van met name de twee marmeren zuilen. Algemeen wordt aangenomen dat het kasteel van Schagen in 1440 door de eer ste heer van Schagen, Willem de bastaard van Holland, in gebruik is genomen. Enkele jaren geleden dook echter een nieuw archiefstuk in handschrift op, getiteld "Inventaris der Geschilderde Pourtraiten op het Oost Pavilloen van het Kasteel te Schagen, behoorenden aan de Hoog Edelen Hoog Geboorenen Heeren van Schagen". Het stuk wordt gedateerd 1866 en omvat een lijst van portretten afkomstig uit het kasteel van Schagen die bij de sloop van de kasteelruïne waren overgebracht naar een bovenvertrek van het Oost-paviljoen (het huidige cafe- restautrant De Posthoorn). De inventaris noemt 35 portretten. C.W.Bruinvis, de Alkmaarse stadsarchivaris, heeft deze verzameling rond 1856 gezien en spreekt van 40 tot 50 schilderijen. De inventaris is in twee handschriften aanwezig, duidelijk een klad-versie en een officiële versie waaraan naast de nederlandstalige ook een frans-talige titel is toegevoegd. Deze laatste, officiële versie wordt afgesloten met een "Verklaring van de Marmere Schoorsteen die gestaan heeft in de Groote Zaal op het Kasteel te Schagen", die waarschijnlijk van vroeger datum is dan de inventaris. We laten hier een gedeelte uit deze Verklaring volgen "Deeze Heer Willem voltooide in het Jaar 1440 een nieuw Slot in het midden van de Stede Schagen bezuiden de Kerk dewelke na alle omstandigheden egter eerst in hetjaar 1460 schijnt volbouwt te zijn. Dit Slot ojKasteel vermoedelijk ten dele uit het oude Slot van Magnus t'saam gesteld naarivij- zing van een Balk ivaar men hetjaar 1302 en een ander 1394 noch heden vind aangeteekend, was niet alleen bij dezelve eerste aanleg zeer sterk maar ook van binnen zeer prachtig, onder andere munte uit eene schoone en om deszelve gedeeltelijk overoude herkomst merkwaardige Schoorsteen in de Groote Zaal. Dit het prachtig en bouwkundig gedenkstuk, welke voorste Pilaren naar uitwijzing van een Latijnsch vers op een zwarte Agaat Steen voor deszelvegeplaatst door een der eerste Heere van Schagen en dus vrij zeker door voornoemde Magnus op een Kruisvaart zijnde van Afrika bij Tunis uit de puinhoope van het aloude Carthage medegebracht is het oudste en ver- maardste Antiquiteit dat men in geheel Holland kan aanwijzen. Dit zoo wel om deszeffs herkomst als kunste ordinatie over opmerkenswaardig stuk beschrijft zoo als blijkt een zuiver Counthies Ocsaal in de oude Competitia en was in het geheel van de basis tot de bovenste Circumjirite Cor onna tien Meludas of voeten hoog en 2'( diep terwijl deszelfs breedte mede 10 Meludas bedroeg. Hoo/dzakelijkt'zamengesteld van dat zoo hoog geschat zoogenaamd Sphartes Marmer, melkwit met bloedaderen door trokken. Zo zuiver als men nergens eenige besmetting van Goud oj7Bronsude ontdekt, hoe wel men wil dat die outijds uit wansmaak kunstmatig waren aangebracht heeft egter." 8

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 10