De grote brand van 1908 VERBRAND 9 JULI 1908. Hoogzijde, R.J.M. van de Pol Op donderdagavond 9 juli 1908 om acht uur ontstond brand in het magazijn van J. Merz, koopman in speelgoed en nikkelwaren. De brand, waarschijnlijk veroorzaakt door een klein peteroleumlampje, greep razendsnel om zich heen door de hoogst brandbare artikelen in de winkel. De belendende percelen, de dameshoedenzaak van mevrouw Wilhelmus en de bakkerij van Klaas Rol, vatten eveneens vlam. Dit kon gebeuren omdat de bovenverdiepingen slechts door dunne beschotten en muurtjes waren gescheiden en de panden dus als het ware een geheel vormden. Met alle beschikbare middelen werd de brand bestreden, maar er was geen houden aan. De toestand werd zo kritiek dat de Schager brandweer het niet alleen meer af kon. Er werden 'renboden' naar Schagerbrug en Barsingerhorn gezonden om deze korpsen te hulp te roepen. Ondanks de assistentie van deze brandweerkorpsen kon niet voorkomen worden dat de drie panden volledig afbrandden. Met alle kracht probeerde men toen de sigarenwinkel van J. Slikker en de slagerij van J. Kweldam te behouden. Even werd nog gevreesd voor het lokaal Ceres dat gevaar liep door vonken en brandende stukken hout die op het dak vielen. Een nieuwe brand wist men te voorkomen door het dak te overdekken met een brandzeil. Pas, nadat men met brandhaken een deel van de brandende gebouwen omver had weten te trekken kon de brandweer de brand meester worden. De schade was enorm. Drie panden konden als verloren worden beschouwd en twee panden waren zwaar beschadigd. De sigarenwinkel van Slikker had het minst geleden dankzij de stevige brandmuur die het pand scheidde van dat van de buren. De slagerij van Kweldam was echter door brand- en waterschade vrijwel onbewoonbaar geworden. Uit de verloren panden kon niets noemenswaardigs gered worden. De bewoners moesten "op een kous en een schoen het pand verlaten en zagen zelfs hun geld verloren gaan; bij mej. Wilhelmus het meest", zo meldde de krant. Gelukkig waren alle betrokkenen verzekerd. SöHAGEN.

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 8