Schagen en rische Vereniging en uit iciruergadering. f I 1 Vierhonderd jaar VOC wordt dit jaar uitbundig herdacht met feesten en wetenschappelijke symposia. De activiteiten spelen zich vooral af in de bekende VOC plaatsen Enkhuizen, Hoorn, Amsterdam en op Texel. Schagen, als agrarische gemeente, speelde in het VOC-stuk een onbelangrijk bijrolletje. In 1605 woonde op 't Noord een man die Lambert d'Oostindischvaarder werd genoemd. Zijn naam doet vermoeden dat hij als zeeman een tocht naar Indië heeft gemaakt. Rijk is hij daar niet van geworden want hij werd getaxeerd in de laagste belastingklasse. De geboren Schagenaar Wijbrant Cornelisz. Jeeuwel - ook geschreven als Jeuwel - had het beter getroffen. Zijn ouders waren Cornelis Gerrysz. van Schagen en Aaf Fredriks. Hij is vertrokken naar Enkhuizen waar hij in 1652 bewindhebber bij de VOC was. Deze twee namen zijn het resultaat van een korte zoektocht naar Schagenaars die betrokken zijn geweest bij de VOC. Mogelijk zijn er meer. Misschien is de bloei van de Schager messenmakerij, die in de zeventiende eeuw op zijn hoogtepunt was, te danken aan de welvaart die de VOC bracht. Zoals u ziet is er nog veel niet bekend. Onlangs deed zich een nieuw raadsel voor, het raadsel van de klok van Booi. Nel Dekker - Loer schrijft hier het volgende over. De klok van Booi Jan Malawauw, op vakantie in Indonesië, kwam op het eiland Saparua bij Ambon in het plaatsje Booi een stuk van een klok tegen dat ergens buiten lag. Op de klok staan zeer duidelijk de naam Schagen en het jaartal 1645. Het is vermoedelijk een luiklok geweest van een kerk want de ijzeren ophanging, de z.g. luias, en een haak waar de luilijn aan vast gemaakt werd om hem te luiden, zitten er nog aan. De - naar wij weten - zeer bekende VOC dominee Justus Heenius heeft rond 1645 als predikant gewerkt op Saparuwa. Het is ons nog niet gelukt om enig verband tussen de klok en de dominee te vinden. Heeft u gegevens over de vindplaats, of mogelijk over de klok, neem dan contact op met mevr. Dekker. Haar telefoon nummer in Schagen is: 212990.

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 5