het spoorwegemplacement laten ver wijderen, hetwelk onder zeer moeilijke omstandigheden werd uitgevoerd, daar er steeds granaten explodeerden. Deze gewonden zijn vervoerd naar een leeg staande school welke zo was gelegen, dat deze geen direct gevaar liep voor brand of Transport van een gewonde. beschadiging. De aan de Stationsweg en Nieuwe Laagzijde staande woningen werden op mijn last zo spoedig mogelijk ontruimd en de bewoners buiten de gevaarlijke zone geleid en vervolgens door mijn personeel laten bekend maken bij de burgerij de ramen en deuren open te zetten om zodoende de glasschade te beperken. En vervolgens: "Daarna werd de brandweer van Schagen geassisteerd door de brandweer te Alkmaar, Barsingerhorn en St. Maarten welke het vuur bestreden en wisten te beperken tot drie woningen (aan de Stationsweg- Gegevenso.a. van: Mevrouw Hoogenbosch, PTK)' Kort daar0P brak er wederom Gerritj. Zwanenburg, brand uit in een belendend kaaspakhuis johan Schuurman, Hans (aan de Roosstraat-PTK), welke Nauta, Reg. Archief te verbouwd en ingericht was tot woningen Alkmaar. voor geëvacueerden uit Den Helder. Dit perceel brandde in zijn geheel af. Uit alle woningen kon niets worden gered." En tenslotte: "Voor zover mij werd medegedeeld door de behandelende geneesheren was er één Duitse militair gedood, terwijl bij de burgerreizigers geen doden waren doch 13 meer of minder ernstig gewonden, waarvan één met direct levensgevaar." Aan de verificatie van het gerucht dat er tijdens de beschieting spontaan een kind was geboren op het station werd mij helaas door de afdeling burgerzaken in Schagen geen medewerking verleend. Ook heb ik geen bevestiging kunnen krijgen van het gerucht dat er een dodelijk slachtoffer, lid van de Duitse Osttruppen, op de tuin van Buisman zou zijn gevonden. Wél was het zo dat leden van het 787e Turkistan Btl. hielpen bij de belading. Opruiming van de vernielde huizen Op 12 oktober 1944 werd een contract van aanneming gesloten tussen Klaas Bakker, aannemer, Grote Wal G 14 te Schagen en de gemeente Schagen tot het amoveren (afbreken-PTK) van de volgende panden: Stationsweg C 64 t/m C 66; Roosstraat C143; Hoep B197, B 198, B 200 t/m B 206 vooreen bedrag van 4985,00. Voor dit bedrag had hij bij gehouden aanbesteding op 30 september 1944 ingeschreven. Al het afkomend materiaal, stenen afgebikt en hout spijkervrij, bleef eigendom van de aanbesteder! Mochten er mensen zijn die het meer uit een andere hoek hebben meegemaakt, bel af schrijf" mij a.u.b. Ik sta in het telefoonboek onder Petten. 18

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 20