- i was in gepasseerd, at los en vast oginde hand hter aan de :n platte zien met een jeschut. De n het geschut n 'muur' van le rij bielzen 1. Of dat hier de historie loor twee 1 vier. De >e Tempest e Tempest JN Dfficer' R.H. >estel was de Tempest JN 822 bestuurd door 'Warrant Officer' R. Hassall. Beide toestellen liepen schade op vermoedelijk ontstaan door scherven van de ontploffende granaten. Hoewel niet vermeld, zouden deze beschadigingen ook kunnen wijzen op de aanwezigheid van de wagon met luchtafweergeschut. De JN 822 was na vijf dagen weer hersteld en de JN 817 was na acht dagen weer gevechtsklaar. Het Engelse verslag Train of R/R wagons and loco at Schagen going North attacked, strikes and steam seen. Eight R/R wagons, 30 feet long, wooden and roofed on West side of station. Attacked and strikes were seen. Fire started in rear truck and centre three trucks blew up with great explosion, grey smoke and huge yellow flash, blowing roofs offhouses for a distance of 200 yards. Later three more wagons on rear seton fire. Large burning mass leftat side of track. (PRO, London, England, AIR25/214 en AIR 37/1449) De 347e Duitse Infanterie Divisie Op bevel van het OKH (Ober Kommando des Heeres) van 28 september 1942 werd begonnen met het samenstellen van een nieuwe infanteriedivisie, genaamd de 347e Inf. Division. De samenstelling van de divisie vond plaats in de legerplaat Bergen 'Kreis' Celle. (De plaats Bergen is berucht omdat hier het concentratiekamp Bergen-Belzen gevestigd was). Op 30 oktober 1942 komen de kwartiermakers in Schagen aan en beginnen met de inrichting van de divisiestaf in de Openbare Lagere School aan het Torenplein (amTurmplatz). Het overbrengen van de divisie naar Schagen vergt 12 goederentreinen, begint 1 november 1942 en is op 4 november 1942 volbracht zonder problemen. De 347e Inf. Div. krijgt tot taak de aflossing van de 167e Inf. Div. en de verdediging van KVA Schagen. De aflossing vindt plaats tussen 27 november 1942 en 7 december 1942. KVA staat voor 'Kusten Verteidigungs Abschnitt'. KVA Schagen beslaat het gebied van Vlieland/Terschelling tot de lijn Alkmaar/Oosthuizen. Dus de kop van Noord-Holland tot en met de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling. Op 16 augustus 1944 kwam het bevel tot overplaatsing naar het front in België en Frankrijk. De divisie leed zware verliezen en, na nog in actie geweest te zijn bij Aken en Trier, werd de divisienaam begin mei 1945 gewijzigd in 347e Volksgrenadier Division. De trein, geladen met munitie van de 347e Duitse Infanterie Divisie, moest naar Oisterwijk in Noord-Brabant. De eerste opvang van de gewonden en reizigers De school waar mevrouw Hoogenbosch werd opgevangen was de oude Rijks Landbouw Winterschool (RLWS) in de Landbouwstraat. Hier was ook de eerste opvang van gewonden. Persoonlijk herinner ik mij nog, dat ik bij mijn vlucht via de Landbouwstraat een rij gewonden heb gezien. Deze lagen op houten draagbaren en werden richting RLWS vervoerd. Officieel proces-verbaal De hoofdwachtmeester Groepscomman dant van de Marechaussee groep Schagen M. Stikkel schrijft in zijn proces-verbaal o.a.: "De navolgende maatregelen zijn door mij ondernomen. De gewonden van 17

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 19