Het dagelijks leven van de Heer en zijn gezinsleden verplaatste zich van de suel naar het salet (de salon), kleiner, intiemer en beter te verwarmen. De ridderzaal werd alleen nog gebruikt voor grote en officiële gebeurtenissen en deed meestal dienst als wapenkamer. 1672 41 een tafel 4^ een slaapbanck 43 een sitbanck 44 2 kleerhecken 45 een kaert vande 17 provintien 46 een kaert van bollant 47 een rouiv ivapen 48 een kroon van hartshoorn 49 een schilderijtie vande doot 50 een hart van hartshoorn 52 een hartoch Aelbrecht (schilderij) 53 een narreslede met het tuijch (schilderij 54 een kapstock 55 het geweer te weten musquette 56 spieshen en 57 hellebaerden 58 een schilt met 't wapen van Schagen tabel 2 Schagen Het eerste deel van de hierboven gesehetste ontwikkeling is aan het kasteel van Schagen voorbij gegaan, liet kasteel werd tegen 1440 in zijn vierkante vorm voltooid. De eerste Heer van Schagen, Willem de bastaard van Holland, wilde kennelijk nog een ouderwets aandoend kasteel, ook al had de vroegere militaire verdedigingsvorm zo goed als afgedaan. Over de wooncultuur in het kasteel van Schagen gedurende de eerste twee eeuwen weten we eigenlijk niets. Er zijn geen afbeeldingen uit die tijden er is nauwelijks archief dat hierover ook maar enige informatie geeft. Wel hebben we in het familie-archief van de familie Van Beijeren van Schagen een tweetal boedelinventarissen uit de zeventiende eeuw, te weten: 'Memoria van alle de meubilen, tegenwoordich op den Huijse van Schagen' (vermoedelijk gedateerd 1658) en de 'Inventaris vande meubile goederen, tegenwoordig op den huijse van Schagen' (vermoedelijk te dateren op 1672). Markant detail hierbij is dat tussen deze twee jaartallen de Zeeuwse edelman George van Cats eigenaar van het kasteel van Schagen was en dat hij in deze periode de grote poortoren met de verbindingsmuur tussen de twee ronde torens heeft laten slopen, waarbij waarschijnlijk ook in het kasteel zelf het een en ander is verbouwd. De twee inventarissen geven daardoor een verschillende indeling in vertrekken voor het kasteel. Voor de goede orde sommen we hieronder de in beide boedelinventarissen genoemde indelingen op zonder op de plaats van de vertrekken verder in te gaan. Bronnen Stukken betreffende de familie Van Beijeren van Schagen, toe- gangsnr. 11 0.01 archiefnr. 391 (twee inventarissen) Literatuur Paul E. van Reijen, Middeleeuwse kas telen in Nederlanden 3e dr, Haarlem, z.j. W.M.H. Hupperets e.a., Middeleeuwse kastelen in Limburg, tentoonstellings catalogus, Venlo 1966. B. Olde Meierinkk e.a., Kastelen en ridderhof steden in Utrecht, Utrecht, zj. J.C. Bierens de Haan e.a., Geldersche Kasteelen, tot defensie en ene plaissante wooninge, zp, zj. Mr. J. van Lennep e.a., Merkwaardige kas teelen in Nederland; daarin: 'Het kasteel Schagen', Amsterdam 1860. A. van der Goes - Op stand aan de wand. Vijf eeuwen familieportretten in Slot Zuylen, tentoon stellingscatalogus Slot Zuylen, 1996.

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 9