In het pand van Veto was geruime tijd het Arbeidsbureau gevestigd Noten 1) Not. Boonacker 1.02.1877 2) Not. De Lange, 12.05.1864 3) De Kakelepost, 1 5e jrg nr. 4 4) Not. Siemers, 8.02.1852 5) ORA, transporten Schagen 19 02.1807 6) Marjorie Pigge, Bedrijfsrisico's en landbouwverbete- ringen in de 19e en 20e eeuw. In: De kakelepost jrg 1 1nr.3, pag. 19. 7) Zijper crt, 28.07.1889 8) Zijper crt, 30 01.1879 9) De hr Snaas heeft dit gehoord van Arie Groot die destijds werkzaam was bij De Gruyter. Noordhollands koffiehuis en theater Royal. Leen Zwaag overleed op 3 mei 1928. Testamentair had hij bepaald dat zijn echtgenote en dochters Agatha, Catharina en Nelly Jacoba, rechten kregen in de vennootschap. Vermoedelijk is Jan Schenk toen het Noordhollands koffiehuis gaan beheren. Wie toen kaste lein werd in de Ceres is niet bekend. In 1935 bleek de Naamloze Vennoot schap 'P. de Gruyter Zn N.V.' gevestigd te 's Hertogenbosch belangstelling te hebben voor het gebouw Ceres. De vennoten Zwaag voelden hier wel voor en op 8 januari 1936 werd bij notaris Van den Bergh in aanwezigheid van de getuigen Jan de Boer, zonder beroep, en Willem Rus, kantoorbediende, de koop gesloten. Jan Schenk vervolgde zijn loopbaan als kastelein in het Noordhollands koffiehuis tot de fatale brand op 15 december 1948 een eind maakte aan dit roemruchte etablisse ment en de carriere van Schenk. De Gruyter en Velo Voor 16.000,- werd de 'De Gruyter' eigenaar van het gebouw Ceres. De zuinige kruideniers vonden het gebouw van aanvang af veel te groot voor hun doeleinden en hadden een mede gegadigde gezocht. Nog dezelfde dag werd een deel van het pand onderhands doorverkocht aan de 'Velo Wasch- machine Maatschappij N.V.' gevestigd te Barendrecht. De koop werd op 17.11.1936 officieel bevestigd bij notaris Van den Bergh. Willem Rus, kantoorbediende te Schagen vertegenwoordigde de direc teuren Dr. G.J.M. de Gruyter en L.W.A.M. de Gruyter en de beide commissarissen van het kruideniersconcern. Catharina Koster, kantoorbediende uit Schager- brug trad op als gemachtigde van de 'Velo Waschmachine Maatschappij N.V.' De Velo werd voor 7750,- eigenaar van een deel van: 'De voormalige dans- toneel- en concertzaal met onder- en bijgelegen grond, erf en bouwterrein aan de Hoogezijde van de Gedempte Gracht te Schagen en kadastraal bekend in sectie E nr. 808, groot 3 aren 20 centiaren, af komstig van het sedert vervallen nr. 460'. In 's Hertogenbosch werd het plan voor de nieuwe winkel getekend volgens het concept van De Gruyter zoals de lange vensters met glas in lood ruiten in de bovengevel en het tegelwerk. Buurman J. de Moei kreeg het plan ter inzage en vond dat onvoldoende reke ning is gehouden met zijn rechten. Na overleg kwam men tot een vergelijk. De Gruyter mocht gebruik blijven maken van de steeg tot een diepte van 10 meter en 10 cm en kocht van De Moei een klein stukje grond aan het einde van de steeg om een goede toegang tot het magazijn mogelijk te maken. Tevens mocht De Gruyter in de steeg graven voor het aanbrengen van een goede fundering. Aannemer P. Tuin uit 't Zand kreeg de opdracht het nieuwe pand te bouwen. Het voorste deel werd volledig afgebroken en zo verdween er een karakteristiek pand uit het stadsbeeld. De Velo Waschmachine Maatschappij kreeg in oktober 1936 een bouwvergun ning en voortvarend werd er een nieuw pand met een oppervlakte van 102 m! neergezet. Bij het graven van de fun dering zijn volgens overlevering schedels en andere skeletdelen gevonden. Op de hoek van de Laan - die vroeger Begijnen laan heette - en de Hoogzijde, stond vroeger een begijnenklooster. In 1572 werd als gevolg van de Reformatie dit 16

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 18