Inmiddels zijn wij thans weer drie jaar verder, wij schrijven nu Maart 1943 en wij hopen dat het het laatste jaar mag zijn. Wij verlangen erg naar het einde. Ik zal mij er maar niet aan wagen wat er alzoo in deze drie jaar gebeurd en veranderd is want dan kon ik nog wel een schrift volschrijven en toch nog erg onvolledig zijn. Voor drie jaar terug hadden wij overvloed van alles. Je kon het zoo niet bedenken of het was te koop voor matigen prijs en thans kun je het zoo niet bedenken of het is niet meer te koop. Alles wat er nog is is surrogaat en op de bon, behalve de kleine kindjes die zijn nog echt en niet op de bon. Wat Schagen betreft: Hier zijn alle open bare gebouwen gevorderd, t.w. alle scholen, weeshuis avondrust, verschil lende café 's, garages en misschien een 30 a 40 woonhuizen. Wat ons betreft wij moesten zelf ook vertrekken, maar net toen wij toe bereidselen maakten met inpakken konden wij gelukkig ook weer blijven zitten.Er is hier en trouwens op andere plaatsen ook, veel weiland in bouwland omgezet, zo ongeveer 15 tot 25 Je vader zal je daar later meer van weten te vertellen. Deze week hebben ze de klokken uit de verschillende kerktorens gehaald. Verkondigden zij anders om het uur of om het half uur de tijd, en werden ze geluid bij predikbeurten en bij begrafe nissen, nu kunnen ze blijkbaar voor nuttiger doeleinden gebruikt worden n.1. om er menschen mee dood te schieten. 13 Maart '44 Nog steeds oorlog. Vanmorgen kregen wij weer een soldaat aan de deur. Kwam namens de ortscommandant. Moest de woning zien, kamers tellen, plattegrond gemaakt en nu zijn we weer in afwachting, zullen wij er uit moeten of zal het over gaan. Het is over gegaan. Zomer '44 Inkwartiering op Tolke bij A. Wit. Weetje het nog? 30 soldaten, Herman Göring divisie. Jongens van 16 tot 18 jaar, eerst op de dorsch en later in de kamers en jelui in de koestal, 5 a 6 weken lang. 12 Sept. '44 Een trein, bestaande uit 12 wagons en geladen met munitie en benzine in brand geschoten en in de lucht gevlogen, net onder de middag. Dat gaf een hele opschudding in Schagen. Heel veel glasruiten kapot en duizenden dakpan nen naar beneden. Vijfwoonhuizen verbrand en een stuk of tien onbewoon baar, overigens geen dooden. Omse en ik besloten om maar op de fiets Deze klok van de Christoforus kerk heeft samen met haar zusters de oorlog overleefd. Foto Niestadt. 7

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 9