Het geslacht Wit op Imkewerf, slot HOLLAND WQ0PA Tussen 10 en 14 mei 1940 werd de Amersfoortse bevol king in Noord-Holland ondergebracht. Tekening Jan Wilmink. De Tweede Wereldoorlog Zeer velen dachten dat dit nu wel de laatste oorlog zou zijn geweest, zoo'n mensehenslachting zou zich toch wel niet meer herhalen. Het is helaas anders geloopen. In 1918 is op 11 November de Eerste Wereldoorlog dan geëindigd en in September '39 was Duitsland weer tot de tanden toe gewapend en begon het spel opnieuw. We zullen de strijd maar niet op de voet volgen, maar ditmaal zou Nederland er niet buiten blijven. Toen jij nog onschuldig in je wieg lag en iedereen die een praatje tegen je maakte vriendelijk toelachte voltrok zich het droevige feit dat de Duitschers als een diefin de nacht ons land binnen vlogen met honderden vliegtuigen en allerlei oorlogsmaterieel. Dat geschiedde in de nacht van 9 op 10 Mei en onder voor wendsel dat als zij het niet gedaan hadden dan hadden de Engelsen het gedaan. Enfin, wij waren in oorlog. Nederland weerde zich dapper, schreef men in de couranten, maar wij waren niet opgewassen tegen de overmacht en in 5 dagen was het pleit beslecht. Zeer velen keerden gelukkig terug, maar helaas bleven er ook velen op het slagveld achter. Hoevelen, daar gaf men liefst geen cijfers van. Wij leefden nu onder Duitsche bezetting en men had nog meer op zijn programma, en dan moest je niet te veel over dooden en gewonden schrijven, want dat schrikt de levenden af. Rotterdam lag voor een groot deel plat, kostbare bruggen over de rivieren had men laten springen, schepen had men laten zinken, groote complexen land had men onderwater gezet, het was een groote chaos. 6 AANTAL Donderdag 9 Mei 1940, op je vaders verjaardag, waren wij nog Nederlander, Donderdag 16 Mei marcheerden de Duitschers over de Markt te Schagen en was Nederland bezet gebied. Een over wonnen land. Het was een angstige en bewogen week die wij toen doorgemaakten. Treinen vol geevacueerden uit de provincie Utrecht kwamen hier aan de verschillende sta tions en werden verdeeld over de ver schillende gemeenten in de omgeving. Schagen en St. Maarten hadden alles voor de ontvangst gereed, maar eer ze hier wa ren was het gelukkig net afgeloopen. De koningin en de regeering waren gevlucht naar Engeland. Velen waren in angstige spanning omtrent het lot van hun kin deren, hun echtgenooten en verloofden. Je vader en je ooms kwamen er gelukkig goed af. Enkel je oom Klaas was soldaat en die kwam er met een schot door zijn arm af waarvan hij gelukkig geen hinder lijke gevolgen van overgehouden heeft. Inm verc hop Wij mij in d wan vols zijn Voo van het' thar is ni surr kinc de b Wat bare schc lenc 30a EB*

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 8