Wie had(den) de initialen K R R.J.M. van de Pol Detail linkerzuil Detail rechterzuil. Veel van de deelnemers aan de stads wandelingen zijn oplettende en geïnteresseerde kijkers. Niet alleen de gevels uit de wandelgids worden bekeken, maar ook die van de niet genoemde panden. Aan een van de gidsen werd de betekenis gevraagd van de hoofdletters K en R op de gevel van het pand Gedempte Gracht 26 (Kruidvat). Verder dan het vermoeden dat het de initialen zijn van een vroegere eigenaar, vermoedelijk een winkelier, van dit pand kwam hij niet. Ook binnen het bestuur was er niemand die het wist. Misschien is er onder de lezers iemand die het raadsel kan oplossen. Een mooie gevel, extra naamsbekendheid De toeristen, die begeleid of zelfstandig, de stadswandeling door Schagen maken zijn geïnteresseerd in geschiedenis en architectuur. Om in winkelstraten van de nog aanwezige gevels te kunnen genieten moet er voornamelijk omhoog gekeken worden. De meeste winkelpanden zijn op de begane grond aangepast aan de eisen die de moderne verkooptechnieken stellen. Aantrekkelijke etalages met daarop of daarboven meestal luifels met vaak opdringerige naamsvermelding of andere reclame. Alle aandacht wordt besteed aan de winkel en de hogere verdiepingen worden meestal vergeten. Ornamenten als gevelstenen, gevel beelden en oorspronkelijk fraaie raam- omlijstingen worden vaak vergeten en verwaarloosd of verstopt achter nieuwe gevelbekleding. Naar mijn mening is zorg voor de ver diepingsgevels niet onbelangrijk. Een fraaie gevel met een mooi ornament trekt de aandacht. De kijker verbindt zijn indruk met de bedrijfsnaam en niet met het huisnummer. Namen worden nu eenmaal gemakkelijker onthouden dan nummers. De ondernemer krijgt hierdoor dus extra naamsbekendheid in positieve zin. Het heeft dus zin om wat extra aandacht te besteden aan fraaie of interessante architectuurkenmerken door de zichtbaarheid te verbeteren en ze goed te onderhouden. Gedempte Gracht 26. f Boven de luifel links de K en rechts de R.

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 22