Veeziekten Dick, mijn schrift is nog niet vol daarom zal ik probeeren er nog een verlengstukje aan te maken. Na lezing van hetvoor- gaande zou je misschien de indruk kun nen krijgen; Het is opa en omoe tijdens hun boeren altijd nogal erg meegelopen Uit de Schager Courant van 6 juli 1909 EEN ERNSTIG GEVAL. VAN VEEZIEKTE. Op de Tolken alhier, deed zich een geval van be smettelijke veeziekte, vermoedelijk miltvuur voor, dat in zijne gevolgen voor den betrokken eigenaar zeer schadelijk was. Bij het melken Donderdag j.1. om 5 uur gaf eene der koeien nog 20 kan melk, kort daar op werd het beest ongesteld en wel in die mate, dat het in de weide werd afgemaakt. Een alhier woonachtige slager werd eigenaar, die de vier bouten naar Den diefder verzond. De alhier woonachtige veearts -s door afwezigheid, niet in de gelegenheid het vleesch grondig te onderzoeken, wat zeker ook zeer moeilijk zou zijn geweest, daar het op het oog blank en zui ver idtzag. Zulk een onderzoek bepaalt zich dan ook hoofdzakelijk tol de ingewanden en de aangestoken dee- len. Ongelukkig was de koe in de weide geslacht, en hadden andere koeien, een paard, en een schaap! van het bloed geslikt.. Vrijdagochtend deed het paard wel eenigszins vreemd, doch het werd toch voor den kaaswagen, naar Alkmaar gespannen. Onderweg werd het dier blijkbaar nog zie ker en kort na de aankomst in Alkmaar werd de hulp van den veearts ingeroepen. Die hulp mocht evenwel niet baten; het beest stierf. Het bloedonderzoek toon de aan, dat het aan miltvuur was gestorven. Van het geval werd terstond kennis gegeven aan den districts veearts te Haarlem, terwijl alhier gevraagd werd of er miltvuur op Tolken heerschte. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld, waarbij bekend werd. wie de afnemers van het vleesch waren. Met spoed werden deze opgezocht en daarop werd het vleesch onder po- litie-toezicht te Den Helder vernietigd. Inmiddels wa ren 4 koeien van den heer K. ernstig ziek geworden en waren tejene kat en een schaap gestorven.. Terwijl wij hedenmorgen naar den afloop een onder zoek instelden, deelde men ons mede, dat bijl de koeien ©enige beterschap was ingetreden, doch tevens, dat drie andere koeien waren aangetast. Hoewel miltvuur bij' het paard was geconstateerd, kan zulks van de koe nog niet officieel gezegd worden. Heden wordt een scheikundig onderzoek daarnaar ingesteld. Opmerkelijk is het, dat op het land nog nimmer een geval van miltvuur was voorgekomen zoodat de oorzaak elders moet worden gezocht. want van tegenslagen wordt heelemaal niets vermeld, toch hebben wij ze wel meegemaakt. Maar moeilijkheden in het leven zijn er nu eenmaal om ze te over winnen en dat is ons tot nogtoe vrijwel gelukt. Echterzoo af en toe hebben wij wel dingen meegemaakt, die minder plezierig waren. Zoo b.v. meerder malen mond- en klauwzeer bij de koeien met de schadelijke gevolgen daaraan verbonden, en het beroerdste was, je stond er machteloos tegenover. TBC Eveneens het besmettelijk verwerpen kon soms heel schadelijk zijn, en dan koeien met t.b.c. waaronder dan vaak open lijders voorkwamen die je aanvankelijk nog wel eens te lang hield in de eerste plaats omdat je zoo op het oog af niet kon constateren of hij open was of niet en in de tweede plaats hielden ze soms nog al tamelijk lang vol met geven, en een hooge waarde hadden ze toch niet meer, en inmiddels hadden ze dan alle gelegenheid om de rest aan te steken. Miltvuur Dan heb ik ook nog een keer miltvuur gehad. Een beste koe werd 's ochtends ziek en ging 's avonds dood, in 't land (het was nl. in Juni 1909). Op aanraden van een buurman, die 20 jaar ouder was dan ik, besloten wij om zijn nek af te snij den dan kon hij uitbloeden en zou de bout wat meer waarde hebben. Met be hulp van de buren laden wij hem op de wagen en brachten hem naarSchagen. Toen ik weer thuis kwam was het feest in het land. Alle koeien zondom die bloed plas en bulken en brullen niette kort. Het paard toond ook z'n belangstelling. Dat gebeurde allemaal op een Woensdag, Donderdag gebeurde er niets, maar 12

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 14