weg bij de Stolpen - toen huurde hij er io'h bunder bij t.w. de Dertien geerzen, de 14 geers Petjespoel, 't Akkertje en het Voorste stukje. Er was toen minder lief hebberij voor land als thans in 1948. Het behoorde aan een freule in Den Haag en de huurprijs bedroeg 625 gulden per jaar. In 1889 vestigde vader zich op Tolke op de boerderij tegen de spoorlijn (het Tolkerbos). In 1891 of'92 kwamen de perceelen waar thans het huis op staat, het perceel achter de steenen dam en het ze Schagerslootstukje in publieke veiling en heeft hij die gekocht en toen had hij een mooi afgerond geheel van 20 geerzen en het gehuurde land lag er ook mooi aan vast. Tevens was hij eigenaar van de Dijk- weid, afkomstig van zijn vader, die schijnt al vanaf+1800 aan de familie Wit toe te behooren, en van een perceel aan het Stroeterdijkje groot 6'/, gars, ook van de familie Wit afkomstig. In 1895 zijn wij, mijn vader, ik en een huishoudster in het oude huis bij de brug komen wonen. Mijn zwager, die inmid dels getrouwd was met mijn eenigste zuster woonde thans op het Tolkerbos en gebruikte het grootste deel van het land. Wij molken toen een koe of zeven zodat vader er zijn gemak wat meer kon houden. In 1903 kreeg ik trouwplannen en toen heeft vader het huis laten bouwen waar jelui thans in (1948) wonen. In 1905 is mijn vader de 16e Maart overleden en toen konden wij uit de na latenschap ieder een huis met 11 ha land het onze noemen plus het beslag en de inventaris. In 1907 kwam de Lage weid, die toebe hoorde aan het weeshuis van Schagen uit de huur. Dat land werd in dien tijd steeds in publiek aan de meestbiedende ver huurd en de oude huurder stelde er geen prijs meer op. Toen heb ik geprobeerd of ik dat land ook kon ruilen met het land dat ik aan het Stroeterdijkje had en dat lukte. Ik kreeg het mooi aan elkander en kreeg een gars meer en moest 400 gulden toebetalen plus de onkosten. In 1910 kocht mijn zwager een boerderij nabij de Schagerbrug in de Zijpe en verkocht zijne op Tolke en toen werd ik huurder van die io'f bunder in het Imke- land die mijn zwager tot nogtoe gebruikt had. Toen moesten er meer koeien wezen en toen kreeg ik tevens gebrek aan ruimte en heb ik het 2e huis laten bouwen en in 1913 de varkenskot en de mestplaat. De eerste oorlog kwam toen in het zicht en daar schijnt steeds een tijd van opleving aan vooraf te gaan. Tenminste de prijzen van zuivel- en land- en tuinbouwproducten gingen allemaal zoo'n beetje omhoog en we waren in de negentiger jaren niet verwend dus we waren er nog vrij zuinig op en we deden geen gekke dingen. In augustus 1914 brak de eerste wereld oorlog uit, die duurde tot November 1918 en toen viel er wel wat te verdienen voor iemand die een knap bedrijf had en ook nog wel eenige jaren daarna. In 1915 kwam de driehoek en het perceel er naast te koop en dat kocht ik voor 2000 gulden per ha. en in 1917 kocht ik in publieke verkoop de Stadsweid, het grootste perceel tegen de prijs van 2800 gulden per ha en het volgend jaar het perceel dat er tegenaan ligt, ruim 1 bunder tegen de delfde prijs. In 1920 kreeg ik bericht van mijn rentmeester dat de eigenaar van de io'/2 bunder die ik nog steeds in huur had, het land wat hij op Tolke had, wilde verkoopen. Het was inmiddels vererfd van 'zij' op een 'hij'. 10

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 12