De beschadigde loco motief op het empla cement van Schagen. Foto Niestadt. naar Tolke te gaan, via de Dorpen en de Nieuwe weg en wij waren net net op de Dorpen, toen vloog er een heele wagon met munitie en vijfvaten benzine gelijk in de lucht, dat gaf een vreselijke klap en waren wij vijf minuten later door de steeg gegaan, dan had ik je dit waarschijnlijk niet meer kunnen schrijven, want toen wij een paar uur later weer thuis kwamen lag de steeg vol pannen. Eenige dagen later spoorwegstaking over geheel Nederland. October '44 Zaterdagmiddag om i uur: Bevel van de weermacht. Er moesten voor Maandag avond vijf bruggen worden afgebroken tot aan het water toe en de kluften moesten schuin worden bijgewerkt onder bedreiging van de zwaarste straffen voor mij en mijn gezin of mijn familie. Ik had n.1. het genoegen om voorzitter van de polder Schagen te zijn en werd dus verantwoordelijk gesteld voor de richtig nakoming ervan. Dat werd geen vrije Zaterdagmiddag en geen vrije Zondag. Enfin ze kwamen er uit en ik werd niet gestraft. Maar de aanwonen- de menschen hebben er veel ongerief en narigheid van gehad want het werd zomer '48 eer de laatsten er weer in lagen. Winter '44-'45 Groote hongersnood in Noord- en Zuid- holand en Utrecht. Duizende menschen uit de groote steden met alle mogelijke en onmogelijke vervoersmiddelen om eten naar de boeren. Het menu in de stad bestond uit suikerbieten en bloembollen Duizenden stierven van de honger. Ver schillende boeken zullen er uitvoeriger over schrijven als ik het hier doen kan. 19 Febr. '45 Bericht van de secretarie. We moeten ons huis uit. Ons huis werd ortscommandan tur. Vloerbedekking en gordijnen liggen laten. Wij konden ernaast onderdak krijgen. 17 April '45 Het einde van den oorlog begint te nade ren en hoe dichter wij aan het einde ko- 8

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 10