waakt werden ;ezin in de osten voor iorde pro oud van ensen over en men met Het leek het ;erom rond in gemeente- ember 1827 te bieden voor grond, edio maart agen eige- bijbehorende lts ester Arie ik grond geschikt was r de nieuwe op 14 mei letprovin- orstel om het en de kom der r) en breed fplaatsen, daar morden ns door het gevangenis en en zal nadatde jd is zeer antwoord urmet het ridde: emeente bestuur en te kennen te d luordtom op DE KOSTEN VAN EEN BEGRAFENIS De kosten voor het begraven werden vastgelegd in: Tarief nopens de te betalen retributiën voor het begraven van lijken op de nieuwe begraafplaats. het voormelde plein een begraajplaats te doen daarstellen ten ivelken rede men het bestek wegens de aanbesteding dergeheele inrichting alsmede de begrootingen en voordragt der kosten zal tegemoet zien." Het maken van een bestek voor de begraafplaats gaf de nodige problemen. Bij de gemeente Purmerend, waar ook een nieuwe begraafplaats was ingericht, werd het door hen gebruikte bestek opgevraagd. Dat werd prompt geleverd met een begeleidend briefje waarin de burgemeester zijn twijfels uitte over het nut aangezien de situatie in Purmerend onvergelijkbaar was met die in Schagen. Hij had gelijk, in Schagen had men er niets aan. Dan maar zelf een bestek gemaakt dat prompt werd afgekeurd met de mededeling dat het onvoldoende was en er maar eens advies van een deskun dige moest ingeroepen worden. Met raad van een opzichter van Rijkswaterstaat werd een nieuw bestek gemaakt dat werd goedgekeurd. Het bestek van 20 augustus 1828 luidde: "Bestek en conditie waarop het Gemeente bestuur van Schagen presenteerd onder nadere approbatie aan de minst aannemende in 't publiek te besteden. Eerstelijk het omspitten, effenen en gelijkmaken uan degrond bestemd voor de nieuw aanteleg gen begraafplaats op het zoogenaamde tweede Slot te Schagen, groot ongeveer 625 ellen in 't vierkant. Ten tiveeden het verhogen van de gemelde grond met negenhonderd vierkante ellen aardspecie te halen van de hoogte bij Avendorp onder Schagen en om daarna de verhoogdegrond met groene zoden te beleggen. Ten derden, het leveren en leggen van 504 blauivegladde vloertegels met de nommers van 1 tot 504. Art. 1 Die genen welken geen graf in eigendom bezitten zal voor den aankoop van een graf betalen f 10,- Art.2 Al wie tegenwoordig eigenaar is van een of meer graven in de kerk en op de nieuwen begraafplaats gelijke eigendom verlangd, zal voor de verplaatsing en het ver hogen van de begraafplaats voor ieder graf betalen f2,- Art.3 Voor het begraven op de nieuwe begraafplaats zal betaald worden Aan kuilpenningen - voor een lijk boven de 12 jaren de somma van f3,- - voor een lijk beneden 12 jaren de somma van f 1,- En voor het maken van de graven - voor een lijk boven de 12 jaren twee diep de somma van f 1,20 - voor idem 1 diep f -1 - voor een lijk beneden de 12 jaren doch met den kleine baar begra ven wordende, een diep f 0,80 - voor een lijk beneden de 12 jaren onderden arm gedragen wordende f 0,50 Art. 4 Behalven de voorschreven onkosten zal nog betaald worden: - huur voor de groote baar f 1,50 - idem de kleine baarf 0,75 - idem groote doodkleed f4,- - idem kleine doodkleed f 1 ,- - en voor de roef f 0,60 Art. 5 De voorschreven gelden worden door de gemeenteontvanger geïnd een aan het plaatselijk bestuur verantwoord. Ten uierden het leueren en planten op aanwijs uan 100 stuks willige poten ter lengte uan 2 el, 8 palm, 3 duim. De ellemaat volgens besluit uan 29.03.1817 (1 el 1 m, 1 palm 1 dm, ïduim 1 cm] En uoorts op de navolgende conditiën en voorwaarden (werktijden enz.)" De oproep tot inschrijven werd ook geplaatst in de Haarlemsche Courant. De geschatte kosten voor de inrichting van de begraafplaats bedroegen 1020 gulden. (posti: ƒ30,-, post2: ƒ800,-, post 3: 60,-, post4: 30,- winst: 100,-). De gemeente had echter een voordeeltje en had voor duizend gulden een nieuwe begraafplaats. 19

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 21