Ethische bezwaren waren er ook: de kerk zou ontheiligd worden door de voortdurende aanwezigheid van lijken en men vond het onderscheid tussen arm en rijk niet juist omdat in de dood iedereen gelijk was. In 1795 onder de Bataafse Republiek werd het verboden nog langer te begra ven binnen steden en dorpen. Dit verbod werd massaal overtreden tot in 1810 een decreet van Napoleon I uit 1804 ook hiervan kracht werd. In plaatsen met meer dan 1000 inwoners mocht niet meer binnen het centrum begraven worden. In Schagen met ongeveer 1350 inwoners werd geen aanstalten gemaakt om een nieuwe begraafplaats aan te leggen; de bestaande gebruiken werden vermoede lijk gedoogd. Na de bevrijding van de Fransen in 1813 mocht er weer in de kerk begraven worden tot 182 5In dat jaar maakte een Koninklijk Besluit definitief een eind aan de mogelijkheid om in de kerk begraven te worden. Voor 1 januari 1829 moesten de gemeen ten een of meer begraafplaatsen aan leggen op een afstand van 35 a 40 ellen meter) buiten de stadsmuren of bebouwing. Het terrein moest een om vang hebben van vijf maal het te ver wachten aantal doden in een jaar. De begraafplaatsen moesten in het ver volg beheerd worden door de gemeenten in plaats van de kerkbesturen. Het gemeentebestuur van Schagen moest dus een nieuwe begraafplaats aanleggen. De animo onder de Schager bestuurders was gering want het ging geld kosten. De burgemeester stuurt in december 1827 de staatsraad gouverneur een brief waarin hij vrijstelling vraagt daar: "Het kerkhof zeer hoog en ruim en in het midden aan het Marktveld is gelegen en ookgroot genoeg is om aan het oogmerk te beant woorden, omdat wij zonder enorme kosten geen gelegenheid buiten de plaats voor een kerkhoj hebben." Het antwoord was negatief en Schagen moest een andere oplossing zoeken. 'Eeuwigdurende rust' was de Schager doden niet gegund. De linker foto geeft de situatie weer van omstreeks 1901, de rechter die van een eeuw later. 17

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 19