gemaakt was, aanvankelijk 2X per dag en later eenmaal, werd meer en meer fabrieksmatig gemaakt op de zo genaamde dagfabrieken, waar de melk eenmaal per dag geleverd werd. De avondmelk werd dan thuis eerst afgeroomd en met de morgenmelk naar de fabriek gebracht en tot kaas verwerkt. Van de room werd thuis boter gekarnd welke Donderdags in Schagen werd gemarkt. Ook waren er nog veel boeren die 's zomers zelf de kaas op de boerderij maakten en 's winters de melk naar de fabriek brachten. Wij hebben 5 jaar zelf 's zomers gekaasd, daarna hebben wij melk geleverd aan de dagfabriek in de Schagerwaard tot 1918. Toen zijn wij naar de Coop. Zuivelfabriek "Westfriesland" te Lutjewinkel gegaan. Dit over de melk. Hooibouwwerktuigen waren er tot 1900 maar heel weinig. Sommige grootere boeren hadden een hooihark en een schudder, maar de meesten deden alles nog met de hand. Het maaien geschiedde nog steeds met de zeis door maaiers uit Gelderland, Overijssel ofDrenthe. Het kunstmestgebruik was nog zeer miniem. Ierkelders waren er nog niet. Aan melkcontrole werd nog zeer weinig gedaan, hoogstens op hoeveelheid. Vanaf 1900 kwam daar meer en meer verandering in. In 1896 werd in Schagen de R.L.W.S. gesticht en die heeft er zeker mede toe bijgedragen om veschillende nieuwe theorieën op landbouwgebied ingang te doen vinden. Zoo b.v. het doelmatig gebruik van kunstmest door het aanleggen van proefvelden. Het bewaren van de ier door middel van ierkelders, het controleren van de melk op vetgehalte van de melk, het aanhouden van stieren van bekende afstamming. Het oprichten van controle- 12 en fokvereenigingen enz. Het gebruik van landbouwwerktuigen nam vrij snel toe. Het maaien geschiedde meer en meer machinaal, zwadkeerder en walenmaker kwamen, ook het ophijschen van het hooi in de schuur. De fiets die begon burgerrecht te verkrijgen zoo langzaam aan. Ik zelfwas in het jaar 1900 de eerste op Tolke die een fiets had. Maar dat was dan ook nog zoo iets als "een gebeurtenis" op zoo'n gehuchtje. Zoo bracht de nieuwe eeuw ons veel moois, waar wij in de vorige eeuw van verstoken waren, zoo b.v. ook nog de auto, electriciteit, waterleiding, radio en nog vele uitvindingen op allerlei gebied die de menschen het leven aangenamer en gemakkelijker maakten. Toch was de algemeene tevredenheid en het menschelijk geluk daar niet evenredig aan. Zeer vaak omgekeerd evenredig. De Eerste Wereldoorlog Naast veel moois bracht de nieuwe eeuw ons veel lelijks, n.1. de Wereldoorlog van 1914-1918. Gelukkig bleef ons land er buiten, de prijzen van vee en landbouwproducten gingen snel omhoog. Veel lichtingen moesten onder de wapenene komen om de grenzen te bewaken. Het was een bewogen tijd. Velen werden er tijdelijk rijk, velen ook weer spoedig arm. Het ging er mee als met paarden die men volop aan de haver zet. De ene wordt er sterk van en krijgt er meer uithoudingsvermogen van, de andere wordt er gek van en maakt brokken. Nederland slaakte een zucht van verlichting toen er op 11 November 1918 een einde aan de menschen- slachting kwam en dat de mannen en vaders weer naar hun haardsteden terug mochten. WORDT VERVOLGD.

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 14