Klaas Wit en Maartje Rens geboerd had en de hele boerderij ƒ8500,- kon opbrengen, kocht hij hem toch niet maar wachtte liever tot hij eens wat beters kon koopen. Vanaf 1880 had mijn vader reeds een klein bezit op Tolke, namelijk het oude huis bij de brug met 4'A ha land. Land op Tolke Van '88 tot '89 woonden wij te St. Maar ten op een gehuurde boerderij en het volgende jaar verhuisden wij weer en toen naar Tolke waar vader in de herfst van '88 een huis met 6'f binder land gekocht had vlak bij de spoorlijn. Tevens huurde hij er nog io'/i ha bij en zoo werd het te samen weer een plaats. Op 1 Mei '89 kwamen wij dus op Tolke, op 10 Juni daaraanvolgend stierf mijn moeder, ik was toen 12 jaar, mijn moeder 51. Ik hoop van harte dat jij en je broertjes je moeder langer moogt behouden. Het volgende jaar trouwde mijn zuster. Na een jaar of 4 zijn die op de boerderij gekomen. Vader en ik, plus een huis houdster hebben toen nog een halfjaar op de Vennik gewoond, toen verbrandde het huis en werd niet meer opgebouwd en zijn we in het oude huis bij de brug op Tolke beland. Wij molken toen een koe of 7 en gebruik ten een stuitje bouwland zoodat ik het werk zoo wat afkon want vader kwam al wat boven de 60 en wou er nog wel een poosje zijn gemak van nemen. In 1900 heeft hij dat zelfde bedrijfje aan mij verhuurd, dan kon ik het zelf doen zoals ik het het liefst wou en kon hij enkel wat toekijken of het goed ging. Ik had name lijk in '97 en '98 de Rijkslandbouwwinter- school te Schagen bezocht en toen kon ik de theorie die ik daar had opgedaan zelf zoo'n beetje in praktijk brengen. In 1903 kreeg ik trouwplannen en toen vond mijn vader het beter om voor mij maar een nieuw huis te bouwen, dan voor zichzelf een renteniershuisje te zetten. Hij is dus in het oude huis bij de brug 10

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 12