Dirk tuin knap te houden en om de laatste eenden te zoeken die niet uit zichzelf thuis kwamen, gebruikte hij die jongens die het slechts konden leeren, en daar werd blijkbaar geen aanmerking over gemaakt ook. Om de orde te handhaven gebruikte hij een sterke liniaal en als de kennis er via de hersens niet in wilde dan probeerde hij het nogal eens via de rug of het zitvlak en dan was hij niet malsch. Daar vader een van zijn beste leerlingen was behoefde die geen eenden op te halen of in de tuin te wieden. Dat er overigens op zoo'n plaatsje niet veel van het onderwijs terecht kwam laat zich dan ook begrijpen. Leerplicht was er toen nog niet en het toezicht zal ook wel te wenschen overgelaten hebben. Maar een enkele maal kwam de schoolopziener dan toch rond. Dat was dan nogal een soort plechtigheid. Dan moest er een van de jongens op de bank staan en van buiten een vers of gedicht opzeggen. Daar gebruikte hij dan doorgaans vader voor, maar toen hij dan al van school af was, kwam meester op een keer bij grootvader, 4 of 5 maanden na het verlaten van de school, of hij Dirk nog eens een dag mocht lenen want de schoolopziener was op komst. En zoo gebeurde het dan ook. Nu zullen er ook wel scholen geweest zijn waar het onderwijs veel beter was, dat hing natuurlijk veel van de onder wijzer zelf af. Maar de salarissen waren van dien aard, dat meester er zoo veel mogelijk bijbaantjes bij moest zoeken, zoals secretaris van kerk- of polder bestuur, en dan moesten in de herfst ook zijn schapen nog bij de ram en als het kon 's winters voor niet, of niet te veel, in de kost. Dat waren dan allemaal dingen die maakten dat meester niet vrij tegenover de ouders van de kinderen stond en dat het onderwijs ook daardoor nog gedrukt werd. Wat het salaris van zoo'n onderwijzer was in dien tijd weet ik niet precies, maar ik denk zoo ongeveer ƒ500 a 600 per jaar. Wankelend geloof In dien tijd waren de menschen ook erg godsdienstig, niet zoo zeer uit gewoonte of sleur, maar wel degelijk uit overtuiging. De bijbel was in dien tijd dan ook een veelgelezen boek en mijn vader was er dan ook heel goed in thuis. Toen hij wat ouder werd, zoo tegen de 40, vond hij zoveel beweringen in de bijbel die elkander lijnrecht tegenspraken, en zoodanig in strijd met de werkelijkheid waren, dat zijn geloof danig aan het wankelen raakte en er tenslotte maar heel weinig van overbleef. Dat blijkt ook wel uit een 5-tal wenschen die hij maakte ter gelegenheid van verjaardagen van zijn ouders en van een jubileum toen ze 35 jaar getrouwd waren. Hij maakte die verzen tusschen zijn 30ste en 40ste jaar. De eerste drie zijn in een zeer godsdienstige slijl gesteld, de vierde al iets minder en de laatste komt helemaal geen godsdienst meer in voor. 8

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 10