Grafsteen met het wapen van Schagen in de kerk van Schoorl Alle deskundigen hadden vakantie. De auteur van het artikel was hen goed bekend en we kregen zijn adres en tele foonnummer. Helaas was ook hij met vakantie. Een paar weken later heb ik hem opge beld en hij was zo vriendelijk om negatie ven van de gevelsteen te sturen. Uit het telefoongesprek bleek dat de gevelsteen zich wel in de buitenmuur van het huis bevond, maar aan de binnenkant, dus onzichtbaar vanaf de straat. Het doel van de reis werd uiteindelijk dus toch bereikt. Het was de moeite waard om eens een bezoek te brengen aan dit deel van Duitsland. Norden is een leuke plaats met een rijke historie. Het zeebadgedeel te is te vinden in het iets noordelijker gelegen plaatsje Norddeich met een voor onze begrippen klein strand vol met ouderwetse badstoelen maar een schitte rend zwembad. Norddeich waar de veer ponten vertrekken naar een paar Duitse waddeneilanden is per trein te bereiken. Het Schager gemeentewapen in Duitsland Veel Schagenaars, of afstammelingen van Schager families heb ben het gebracht tot belangrijke posities. Dirk Burger van Schoorel schrijft: 'De Inwoonders en Burgers deezer Plaatze, u>aren van ouds, zoo verre de Historiën gedenken, na den aart der Batavieren, Mannen van dapperheid, begaajt met een goed ver nuft en verstand, dewelke daaden deeden voorde vryheid, konnendeuitde Natuuregeengroote dienstbaarheid verdragen, '•Ttó r< Tj|,«mum Tu rartf en hebben altydgetragtzig in haare vryheid te behouden, en te beschermen. Daar by zoo is 't verwonderens waardig, by de Historie Schry vers aangemerkt, dat er byna geen Steeden in West-Vriesland werden gevon den, daar geen Schagers zitten in de Regeering van Stad of Staaten, gelyk nog tegenwoordig byna geen Stad is, of daar zynder in de Regeeringe, die haar Geslagt en Afkomst van Schagen konnen afreekenen Niet alleen in West-Friesland bliezen zij hun deuntje mee, maar ook in Oost- Friesland waren zij te vinden. In het Oost-Friese plaatsje Norden woonden in de zestiende eeuw minstens twee perso nen met de familienaam Van Schagen. Mogelijk dus afstammelingen van Schager families. Garbrand van Schagen Garbrand van Schagen was van 1577 tot 1611 organist in de Ludgeruskerk in Norden. Hij woonde niet ver van de kerk in de Grosse Mühlenstrasse. De gevel van zijn woning werd gesierd met een gevel steen voorzien van het stadswapen van Schagen. Toen de woning rond 1900 werd afgebro ken is de gevelsteen door een buurman, aannemer Kriegsman, geborgen. Hij heeft de gevelsteen in de binnenmuur van zijn woning, nr. 30 in bovengenoemde straat, aangebracht. Momenteel woont hier zijn kleinzoon de heer Reinhart Kriegsman. 't Wapen van Schagen Op de gevelsteen zien we het schild met de Schager roos met de vier lelies. Het schild wordt vastgehouden door een rid derfiguur met in zijn linkerhand een staf of een strijdknots. Zijn rechterhand omvat het heft van een tweehandig zwaard dat tussen zijn voeten op de grond staat en waar het schild tegen leunt. Staat hier ridder Magnus of is dit Christoforus?

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 6