Zoektocht naar een gevelsteen I Yv/UTN VAN tv mm ttn R.J.M. VAN DE POL Eind augustus 2000 brachten mijn vrouw en ik samen met vrienden een korte vakan tie door in Midwolda gelegen in het ooste lijke deel van de provincie Groningen. Dit was een mooie gelegenheid om eens de Duitse grens over te gaan om in het Oost- Friese plaatsje Norden een foto te maken van een gevelsteen met het wapen van Schagen. De aanwezigheid van die gevelsteen was me bekend uit een artikel dat de histori cus Gerhard Canzler in 1997 had gepu bliceerd in een bijlage van de Ostfrie- sischer Kurier, een lokale krant. Een kopie van dit artikel had ik gekregen van een Duitse genealoog' die afstamt van de tweede echtgenote van de Nordense pas toor Elsenius eerder weduwnaar van Catharina van Schagen. Hij was benieuwd of er in Schagen iets bekend was over deze Catharina. Wat mij intrigeerde was de gevelsteen met het wapen van Schagen die volgens het artikel aangebracht was in de buiten muur van een huis in Norden. Het ver haal werd besproken in de werkgroep genealogie. De heerZwerus, lid van deze werkgroep, schakelde Duitse kennissen uit Oost-Friesland in om een foto te maken. Zij deden hun best, maar in de aangegeven straat was geen gevelsteen te vinden. Dat klopte, zoals later bleek. Na een lange rit door het Oost-Friese landschap kwamen we in Norden, een aantrekkelijke plaats met gezellige win kelstraten, een mooi marktplein, oude gevels en een schitterende kerk. In de kerk vonden we al gauw tussen de talloze fraaie rouwborden het bord ter herinnering aan Catharina en haar zoon. Toen naar de Grosse Mühlenstrasse. Geen echt oude huizen te zien. Nummer 30 was naar schatting gebouwd aan het V:, Et begin van de twintigste eeuw en er was geen gevelsteen te bekennen. Wel woon de hier volgens het naambordje de fami lie Kriegsman. Toen wij aanbelden kwam er geen reactie, niet thuis! De overbuur vrouw die ons vergeefs zag bellen vertel de dat de familie weg was, maar dat mogelijk de naaste buurvrouw iets wist over de gevelsteen. Helaas zij wist niet meer dan dat er zoiets moest zijn. Wel wist ze dat de familie laat thuis zou komen. Dan maar naar het museum misschien hebben ze daar een archief met gegevens over de gevelsteen. Het wapen van Schagen gemetseld in de binnenmuur van een woonhuis in het Duitse Norden (foto Canzler) I 3

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 5