Terug van weg geweest Fred Timmer Zeven dozen archief over Schagen teruggevonden De wonderen zijn de wereld nog niet uit, zou je kunnen zeggen. Afgelopen zomer is het oud-archief van de gemeente Schagen uit de kelder onder het stadhuis aan de Markt overgebracht naar het Regionaal Archief te Alkmaar. Om archiefmateriaal over Schagen zoveel mogelijk te centraliseren - en zo onderzoek in dit archiefmateriaal gemakkelijker te maken - heeft er overleg plaats gevonden tussen het Regionaal Archief en het Rijksarchief te Haarlem om te bezien of er uitruil van archiefstukken wense lijk en mogelijk was. Nu was al heel lang bekend dat in het oud-archief van Schagen nauwelijk iets te vinden was over de Franse Tijd, dus over de tijd tussen pakweg 1780 en 1815. Hoogst vreemd, want juist in deze perio de werd er van alles en nog wat vastge legd en van hogerhand geregeld. Je zou dus verwachten dat er dozen vol archief stukken zouden zijn. Die dozen vol archiefstukken bleken er ook wel degelijk te zijn. Toen men in Haarlem in het depot op zoek ging naar archiefstukken die waarschijnlijk in het oud-archief van de gemeente Schagen thuis hoorden, stuitte men op een zevental archiefdozen, voor zien van het label 'Schagen'. Een over zicht van de inhoud van die zeven dozen was echter nergens te vinden. Hoogst vreemd voor een archief, waar elke aan wezig stuk gecatalogiseerd is ofwordt en via een inventaris is terug te vinden. Hoe deze zeven dozen in een vergeten hoekje van het Rijksarchief terecht zijn gekomen is moeilijk te achterhalen. De stukken zit ten echter keurig geordend in omslagen in de dozen. Het oud-archiefvan Schagen is ooit geinventasriseerd door het Rijksarchief. Waarschijnlijk is er daarbij iets mis gegaan, waardoor deze stukken nooit in de inventaris zijn opgenomen - en dus voor een geïnteresseerde onder zoeker niet bestonden. Met de vondst van deze dozen is een deel Franse Tijd-archiefvan Schagen terecht en een blinde vlek gedeeltelijk - ingevuld. Om een indruk te geven volgt hieronder een globale opsomming van de inhoud van deze zeven dozen: Doos 1Diverse algemene stukken. Stukken over werkzaamheden aan de West-Friese Omringdijk, 1 3 juni 1 731Een Sententie van het Hof van Holland aangaande de pachting en raden binnen Schagen, 1598, op perka ment Doos 2. Veel stukken en lijsten over de inkwartiering, kazernering en rekwisitie, rekesten en bezwaren hiertegen, overzichten van rekeningen, weigeringen van landswege tot vergoeding van kosten. Lijsten van scha de der invasie van 1799. Het betreft de volle dige Franse periode 1 795 - 1 81 5 en de pak ketten zijn gebundeld en genummerd C, D, E, F.GenH. Doos 3. Twee pakketten betreffende in inkwartiering in de Franse tijd, genummerd A en I. Bovendien een pakket betreffende de verhuringen van de wees-, pastorie-, kerk-, armen- en kapellanden over de periode 1671 - 1 804. Doos 4 Of ficiele aanschrijvingen aan het gemeentebestuur van de prefectuur van het departement van de Zuiderzee, met antwoor- den, 1811 -1813, genummerd F. Doos 5. Briefwisseling tussen het plaatselijk bestuur en het hoge bewind, het departe ment van oorlog, militaire commandanten en leveranciers, 1 795 - 1 803, genummerd J. Aanschrijvingen van de landrost van het departement Amstelland en van die van het 2e kwartier, met antwoorden, eerste deel aug. 1807 - dec. 1808. (Een tweede deel is niet aanwezig Doos 6. Verpondingen. I e honderdste pen ning en 2e honderdste penning. 200e pen- ning. 1674 - 1705 en 1706 - I 750. Doos 7. Verpachtingscedulen van de tienden van Valkkoog, 1 770 - 1810, genummerd Q Rekeningen en afrekeningen Gemeente Schagen 1806 en 1807. 2

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 4