Van het oude en het nieuwe Slot van Sehagen (2) Nogmaals Kasteel-inventarissen In de vijftiende eeuw - toen Willem, de bastaard van Holland, de eerste heer van Sehagen, naar West-Friesland kwam en hier het slot liet bouwen - was wonen op een kasteel beslist geen pretje. De vertrekken waren groot en hoog en de enige verwarming bestond uit een knapperend houtvuur in de grote schouw. Veel vertrekken in het kasteel hadden zo'n schouw, maar beslist niet alle. Een groot deel van het jaar was het er vooral koud en voch tig. Bovendien zorgde zo'n schouw slechts voor zeer plaatselijke warmte - alleen als je er dichtbij zat of stond had je er wat aan - en bovendien werd het haardvuur iedere avond uit veiligheids overwegingen zeer zorgvuldig gedoofd. In veel en vooral rijk ingerichte kastelen hingen tapijten aan de muren. Ze gaven vaak heel fraaie voorstellingen te zien. Ze werden vaak in opdracht en op maat gemaakt en waren daardoor ook zeer kostbaar. Ze waren echter niet alleen een verfraaiing,maar zorgden ook voor een niet te verwaarlozen isolatie van de koude stenen muren. Uit geen enkele beschikbare inventaris - of welk ander archiefstuk dan ook-blij kt dat in het kasteel van Sehagen dergelijke wandkleden hebben gehangen. Waarschijnlijk waren de heren van Sehagen niet bemiddeld genoeg om der gelijke kostbare kleden te bekostigen. Uit deze inventarissen blijkt echter wel dat het kasteel in de zeventiende eeuw vol heeft gehangen met schilderijen, waar onder een groot aantal portretten. Portretten speelden toendertijd ongeveer dezelfde rol als foto's nu. Het was een manier om je familieleden om je heen te hebben, ook familieleden die allang over leden waren. In vroeger eeuwen hechtte men - zeker in adellijke kringen - zeer veel waarde aan de familieband en de (adellijke) afkomst. Je steeg zeifin de achtting van je standge noten als je je hoge afkomst kon aanto nen. Daarom liet men ook postume por tretten vervaardigen van belangrijke voorvaderen en werd in vaak prachtig uit gevoerde stambomen de afkomst tot de meest fantastische voorvaderen herleid. Beide gevallen komen ook onder de heren van Sehagen voor en zijn nu - eeuwen later - nog steeds aan te wijzen. 8

Kakelepost - Schagen | 2001 | | pagina 10