Percentage Israè'liten op de bevolking van Schagen, almede het absolute aantal Israè'liten i8og-ig6og jaar 1809 1849 1859 1869 1879 1889 1899 1909 1920 1929 1960 joden op de totale bevolking 3,6% 1,9% 1,7% 1,4% 1,1% 0,8% 0,7o/o 0,4o/o 0,2o/o aantal Nederlandse Israëliten 66 40 45 45 34 23 21 14 8 aantal Portugees Israëliten 6 totaal inwonertal Schagen 1995 2118 2645 3200 3110 2873 3036 3592 3926 5015 Uit het bovenstaande model blijkt dat sedert circa 1880 het aantal Joden in Schagen sterk terugliep. De afname van het aantal Joden in Schagen was allerminst uniek. Eind negen tiende eeuw liepen veel kleine joodse gemeen ten leeg. De achterblijvers kregen vaak de onevenredig zware lasten die gepaard gingen met het onderhouden van bijvoorbeeld een bedehuis, een begraafplaats en de armenzorg. In Schagen zal alleen de armenzorg proble matisch zijn geweest. Door de opkomende industrialisatie ontstonden nieuwe middelen van transport en werden de kleine midden standers vaak verdrongen. Aangezien de meeste Joden voor hun inkomen afhankelijk was van kleine, soms ambulante handel, wer den zij gedwongen om te zien naar nieuwe middelen van bestaan. Die waren in de vorm van betrekkingen in de industrie meer beschikbaar in de grote steden. De Joodse gemeenten in Medenrblik, Hoorn en Enkhui zen liepen in die tijd op met Schagen verge lijkbare wijze leeg.'0 Overigens lijkt de vestiging van de Joden in Schagen redelijk soepel te zijn verlopen van wege het godsdienstige karakter van de stad. Circa 60% van de bewoners behoorde tot de Hervormde Kerk en had een vrijzinnig liberale politieke oriëntatie. Dat betekende dat Joden in een dergelijke gemeenschap eerder inte greerden in het maatschappelijk leven dan bij voorbeeld in het Roomse Maastricht. Daar was de bevolking relatief sterk gevormd door het kerkelijk anti-judaïsme." De weinige Portugees Israëliten in Schagen droegen de welluidende dubbele geslachts naam Henriques Pimentel. Op 1 mei 1822 werd Joseph Henriques Pimentel in Schagen geboren als zoon van de uit Amsterdam afkomstige Daniël Henriques Pimentel en Betje Heijmans Frankfort. Joseph huwde op 6 december 1846 Hester Sloog in Schagen Hester was de op 14 augustus 1825 in Schagen geboren dochter van Emanuel Sloog en Kaatje Oudkerk. Het lijkt waarschijnlijk dat deze familie later naar Den Helder vertrok aange zien voor de Tweede Wereldoorlog daar de naam Pimentel nog voorkwam. Schagense eigenzinnigheid In het kader van de inrichting van een Israëli tisch Kerkgenootschap in Nederland nam Koning Willem 1 de franse organisatie in 1813 in eerste instantie ongewijzigd over. In 1814 veranderde hij echter een aantal zaken. In dat jaar werd de Ressortale indeling naar burger lijke gemeenten ingericht. Dit betekende dat de Kop van Noord-Holland ressorteerde onder de Nederlands Israëlitische Hoofdsyna goge Amsterdam die Ringsynagogen in Alk maar, Hoorn en Den Helder kende en Bijker ken in Enkhuizen in Medemblik. Deze twee laatste kehillot .vielen onder de Ring Hoorn. De Joden van Schagen verzochten de hoofd commissie in 1835 om onder de verantwoor dingvan de ringsynagoge in Alkmaar geplaatst te worden in plaats van onder Den Helder te ressorteren.Het was D.G. Trom petter die het verzoekschrift namens zijn geloofsgenoten aan de Hoofdcommissie richtte om 'onder Alkmaar gebracht te wor den.' Dit verzoek werd afgewezen. De Alk- maarse parnassiem lijken zich voor die tijd reeds ingelaten te hebben met de Joodse inwoners van Schagen. Dit zou afgeleid kun nen worden uit het feit dat het bestuur van de Amsterdamse Hoofdsynagoge in 1831 een klacht registreerde van Emanuel Sloog en MLouis te Schagen over het bestuur van de Verklarende woordenlijst Jiddisj joodse taal bestaande uit een mengeling van Duitse, Nederlandse, Poolse, Russische, Hebreeuwse en Aramese woorden. Jontef goede dag, algemene aanduiding voor joodse feestdagen Kehillah joodse gemeente Kille joodse gemeente Kille koudesj de heilige joodse gemeente SeiferTouroh Torahrol. Perkamenten boekenrol waarop de Hebreeuwse tekst van de vijf boeken van Mozes staat geschre ven, Pentateuch Sjabbat zaterdag, de joodse rustdag Sjoel synagoge, van het Duitse Schule

Kakelepost - Schagen | 2000 | | pagina 9