Moeten we zo doorgaan Londen, Christine Lloyd h'hf i'iïrmi'TTinrr Als dit nummer uan De Kakelepost uitkomt is het besluit om het bedrijventerrein Witte Paal uit te brei den richting Tolkerdijk vermoedelijk al genomen. Weer wordt er dan een prachtig stuk Noord-Hollands landschap opgeofferd aan te verwachten economisch gewin. Of we er op den duur echt mee winnen zal nog moeten blijken. Schagen wil n.l. ook het toerisme ontwikkelen. Toeristen moeten hier komen om te genieten van het fraaie landschap door te wandelen, tefetsen en te kanoen. Na een prachtige tocht kunnen ze dan verpozen in het pa gerenoveerde centrum. Om ze nog wat langer vast te houden worden er luxe hotelkamers aangeboden op de bovenverdieping van het nog te bouwen slot. Echter, als de graag geziene toerist, op weg naar het nu nog fraai gelegen Schagen, verwelkomd wordt door schreeuwende reclame-uitingen langs de toegangswegen blijft hij dan nog komen? In de Volkskrant van g september j.l. gaf een Engelse lezeres haar mening over de 'lood- sen'-ziekte die het Hollandse platteland bedreigt, een mening die door de redactie wordt onderschreven en die wij u niet willen onthouden. 'Loodsen'-ziekte Vanaf i g g t werk en woon ik in NederlandIk ben het land gaan beschouwen, en ervan gaan houden, als mijn tweede thuis. In het bijzonder de provincie Noord-Holland met zijn prachtige stranden, duinen met dennenbossen en het open poldergebied, omringd en doorkruist door zilveren kanalen en zacht glooien de oude dijken. Ik heb gemerkt dat de Nederlanders - terecht - trots zijn op dit kleine en geordende land en op de zeer hoge levensstandaard, en ik heb zelfs 'gezel ligheid' leren waarderen, in het bijzonder in de schil derachtige binnensteden. Wat ik absoluut niet kan begrijpen, is de schijnbaar volstrekt ongeplande, uit dijende massa prefab-loodsen en bedrijfsgebouwen die iedere stad of dorp in Noord-Holland omringt, en die herinneren aan sloppenwijken. Tuincentra, auto dealers, vleesconservenfabrieken, autosloperijen, meubelzaken, doe-het-zelfzaken, en niet te vergeten keukeninstallateurs prijzen in hun strijd langs de wegen in Noord-Holland, hun waren aan met enor me neonreclames. Hoe kan het Nederlandse volk toe kijken en toestaan dat hun prachtige platteland wordt verkracht? Hoe kan zij toestaan dat het land schap wordt vergiftigd en verwoest uit naam van eco nomisch voordeel op korte termijn? Als buitenlander, opgegroeid in het heuvelige westen van Engeland, kan ik misschien de soort schoonheid zien van het platteland in Noord-Holland. Dat wordt als vanzelf sprekend beschouwd en niet voldoende gewaardeerd door de bewoners. Misschien dat het wegvreten van het platteland door deze 'loodsen' -ziekte rustig en langzaam gebeurt zodat het ongemerkt verdwijnt. Wat ook de reden is voor de verspreiding van dit virus, het is nog niet te laat om er iets tegen te onder nemen. Het is tijd te vragen om onderzoek naar de noodzaak de 'sloppenwijken' van Noord-Holland verder te ontwikkelen. Het platteland in zo'n klein land moet beschouwd worden als een kostbaargoed en beschermd worden, niet als een plek om binnen te dringen en te exploiteren voor gewin op korte termijn. Het graven van de haven gaf de aan zet tot het bedrijven terrein Lagedijk. Geplaatst met toestemming van de schrijfster. 3

Kakelepost - Schagen | 2000 | | pagina 5