Van het oude en het nieuwe Slot van Schagen (1) Fred Timmer Kasteel-inventarissen In het familiearchief Van Beijeren van Schagen, waartoe de heren en vrouwen van Schagen behoorden, bevinden zich 3 zeventiende-eeuwse inventarislijsten van het kasteel van Schagen. Wanneer pre cies en waarom deze inventarissen zijn gemaakt is nog onduidelijk. Een van de lijsten geeft duidelijk een opsomming van het achtergebleven restant van de boedel na een ontruiming. Deze 3 boedelbeschrijvingen komen later zeker nog een keer aan bod. Naast informatie over meubelen, schilde rijen en bijvoorbeeld vaatwerk geven ze ook een indruk van de indeling van het kasteel. Zo waren er bijvoorbeeld twee achter elkaar gelegen keukens. Uit de inventarissen blijkt ook dat de zeventiende-eeuwse kasteelbewoners met de heersende mode meegingen. Er is sprake van een groene, een blauwe, een gele en een witte kamer, waarop meube len stonden in die kleur. Bebouwing Het mag een waar wonder heten dat het kasteelterrein - na de sloop van het kasteel in het begin van de negentiende eeuw - nooit opnieuw is bebouwd. In diezelfde negentiende eeuw zijn er namelijk zeer serieuze plannen geweest om op het kasteelterrein een nieuw gebouw voor het kantongerecht neer te zetten. Het plan ging uiteindelijk niet door, omdat justitie het perceel te klein vond! En nadat de kerk op de Markt in 1895 jammerlijk was afgebrand, heeft iemand uit de burgerij in een ingezonden stuk in de krant het idee geopperd om een nieu we kerk te bouwen achter het lege kasteelterrein. Er moest dan een toe gangslaan komen tussen de twee slotto rens door recht over het kasteelterrein. Op de Markt kon dan een nieuw stadhuis annex politiebureau gebouwd worden! Schagen Oude Slot

Kakelepost - Schagen | 2000 | | pagina 22