§1 «JA* Oc l'iiïi ÊËMiidm. ngvan vluch te en ver van hun i een gemeen- latdeomstan- geren te wach- vestigden vol- kibboetsiem. tardershoeve lingen werden terij, meubel- nplex omvatte was gehuisvest, tevens in de is leerden de lebreeuws om il uit te kunnen waren circa :rden. Sommi- concentratie- irbeid had de stuur benoem- ssen 1934- rM. Katznelson toets was gebo- onderdaan. De uwer A.J. Slab- an de landbouw vluchtelingen tnden komen nd. Dejonge- :re bezigheden zwommen zij aardkanaal, agen ofWierin- roetbalcompeti- 1 gaven gele- le boerderij te geren tegen en waarschijn- Zo leerden de taal. Onderling ingedeeld in en zitkamer, dng over een ijkeeigendom- trakken gecon- oel schoon en ordentelijk zijn opgeruimd zijn. Hoewel de situatie in de Wieringermeer ogen schijnlijk een oase van rust was, moet gezegd worden dat toch niet zo was. De vluchtelingen misten hun familie in Duistland en maakten zich grote zorgen om het welzijn van hun dierbaren. Zo was de hete adem van de Duitse dictator duidelijk voelbaar in de nek van de werkdorpers. Dat hun ongerustheid niet ongegrond was bleek wel toen Nazi-Duits- land op 10 mei 1940 ons land binnenviel. Toen directeur M. Katznelson door de Neder landse overheid uit veiligheidsoverwegingen net als de meeste andere vreemdelingen werd geïnterneerd, werd hij opgevolgd door de na de Tweede Wereldoorlog zo bekende schrijver mr. Abel Herzberg. Hij zou het werkdorp slechts acht maanden dienen. Op 10 maar 1941 maakte de hoge S.S. officier Willy Lages zijn opwachting in de Wieringermeer. Hij gelastte de ontruiming van het werkdorp. Ver volgens werden ruim tweehonderd jongeren in gereedstaande bussen naar Amsterdam overgebracht. In het werkdorp bleven circa zestig mensen achter om de laatste admi nistratieve en landbouwkundige zaken af te wikkelen. De naar Amsterdam gedeporteerde jongelui werden tot hun verbazing na een nacht gevangenschap op vrije voeten gesteld. Ondank dit feit werden later toch nog 57 jon gelui in de kraag gevat en vermoord in het ver nietigingskamp Mauthausen. In augustus 1941 werd het werksdorp door de bezetter opgeheven. De band die de jongeren met elkaar in de Wieringermeer hadden opgebouwd bleek gedurende de latere oorlogsjaren levensred dend te kunnen werken. Een aantal opgepak te jongelui wist te ontsnappen uit het door gangskamp in Westerbork. In totaal 124 jon geren bleken de oorlog te hebben overleefd door onder te duiken of zich bij het verzet aan te sluiten. Van het totale aantal bewoners van het werkdorp bleek dat circa 39% de ver schrikkingen had overleefd. Een bepaald hoger percentage dan dat van de totale Joodse bevolkingsgroep in Nederland waarvan slechts 15% de Tweede Wereldoorlog over leefde. De grote vernietiging van het Nederlandse jodendom 1940-1945 Na de Duitse inval in Nederland op 10 mei 1940 werd de ogenschijnlijke rust van veel Nederlandse burgers wreed verstoord. Sedert 1941 voerde de Duitse bezetter beperkende, stigmatiserende en discriminerende maatre gelen voor joden in. Joden werden stukje bij beetje ontdaan van hun rechten, werk, bestaansrecht, woonplaats, bezittingen en tenslotte hun levens. Minutieus voerde de bezetters de vernietiging van het Nederlandse jodendom door. In de periode 1940-1945 wer den 106.000 joodse Nederlanders vermoord in Duitse vernietigingskampen in heel Euro pa. Vaak werd de Duitse bezettingsoverheid actief geholpen door de lokale bevolking bij de uitvoering van lugubere plannen of acco- modeerde de lokale bevolking de activiteiten van de Duitse bezetters. Dat laatste gebeurde in Nederland in grote mate. Hoeveel Joden bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in Schagen woonden is niet geheel duidelijk. Een bekende geschiedenis is die van de familie De Vries. De familie Salo- mon en Hendrika de Vries-Herschel was rond de eeuwwisseling afkomstig uit Amsterdam. Zij stichtten een bloeiende wolhandel aan de Molenstraat in Schagen. De beide dochters van het echtpaar (Betsy 15 februari 1919 en Bertha 7 januari 1922J bezochten de open bare lagere school aan de Loet. Het gezin woonde tot 1942 op het adres Magnusstraat C131 in Schagen. Betsy en Bertha de Vries beginjaren '30 aan het strand van Zandvoort aan Zee. M"i' M''" 'O,tui ma HwiSUinM V. u *Vva\%V MSm

Kakelepost - Schagen | 2000 | | pagina 15