De Sehager bevolking in 1798 De moderne overheid beschikt over enorme computersystemen waarin alle Nederlandse staatsburgers geregistreerd staan. Het is voor de huidige bestuurders - en helaas niet alleen bestuurders - niet moeilijk om een goed overzicht te krijgen van de persoonsgegevens van burgers. Of het nu gaat over de juiste data van geboorte, huwelijk, overlijden of de verschuldigde belasting, met een druk op de knop is al deze informatie beschikbaar. Ondanks al deze moderne systemen is er geen gemeentebestuur dat precies weet hoeveel mensen er in de gemeente wonen. De geregistreerden zijn allemaal bekend, maar hoeveel ongeregistreerden er zijn weet niemand. Als wij het nu niet allemaal weten, hoe was dat dan tweehonderd jaar geleden? Pas in de negentiende eeuw werd een begin gemaakt met een systematische bevolkingsregistratie. In 1811 werd in onze streken de Burgerlijke Stand in gevoerd. De burgers waren vanaf dat jaar verplicht geboorte, huwelijk en overlijden officieel te laten registreren. Pas rond 1850 werd het Bevolkings register ingevoerd. In dit register staan adresgegevens, de gezinsgrootte, het beroep en de godsdienst. Tevens wordt doorgaans aangegeven wannneer men zich in de gemeente heeft gevestigd of waarheen en wanneer men vertrok. Met behulp van deze registers is het, hoewel een hele klus, mogelijk redelijk nauwkeurige overzichten te maken van de stand van de bevolking op een bepaalde datum. R.J.M. van de Pol Hoe was dit nu voor 1811? Hoe verder we teruggaan in de tijd, des te moeilijker wordt het om nauwkeurige gegevens te krijgen. We zijn dan aangewezen op de enkele volkstellingen die er gehouden zijn. De gegevens van deze volks- Schagen werd tot in de 20ste eeuw doorsneden met waterwegen. Hier een oude foto van een van de grachten, vermoedelijk de gracht tussen de Hoog- en de Laagzijde; nu dus de Gedempte gracht.

Kakelepost - Schagen | 2000 | | pagina 7