sinds de oprichting van de Schager Courant bracht hij jaren het nieuwsblad rond. Op een koude januari-avond in 1865, was Pieter Bleek, inmiddels 76 jaar oud en weduwnaar, om acht uur nog zijn laatste kranten aan het rondbrengen. Bij de boerderij van Pieter Meurs aan de Molenweg had hij zijn laatste krantje afgegeven. Toen hij in het stikdonker op weg naar huis was, liep hij pardoes de Molensloot in verdronk jammerlijk. De krantenbezorger Heel Schagen raakte door dit ongeluk in Pieter Bleek werkte ook rep en roer. Als aanzegger van over als stadsomroeper, ledenen en jonggeborenen, en door alle doodgraver en klokken luider. De doodgraver werd gegraveerd door Henry Brown. andere taken die hij trouwhartig, eerlijk, nauwgezet en vriendelijk uitvoerde was hij zeer geliefd en werd zijn verlies door allen diep betreurd. Ook baas Diderich liet zich per advertentie lovend over zijn medewerker uit, 'daar hij acht jaren de krant zeer zorgvuldig in Schagen had rondgebracht'. Dooreen aantal bewoners van de Hoog- en Laagzijde werd het verdrinken van de krantenman aangegrepen om er bij de gemeente op aan te dringen meer lan taarns te plaatsen dan de acht die toen in Schagen stonden. Een ingezonden stuk in de krant, moest de inwoners van Schagen aansporen om de raadsvergadering bij te wonen, die over meer verlichting handelde. Daar zou dan de schim van onze brave, oude Bleek verschijnen in zijn van water en slijk doorweekte lijkkleed. De grijze haren druipnat en verwilderd om het eerbiedwaardige hoofd en zijn goedhar tig gelaat nog akelig verwrongen door zijn doodsstrijd. Meteen grafstem zou hij fluisteren, 'Ziet mij aan, ik ben een slachtoffer van de duisternis.' Hopelijk zouden zijn verschijning en woorden effect hebben op de raadsleden, aldus de krant. Het is niet zeker of Pieter Bleek echt in de vergadering is verschenen. Zeker is wel dat de gemeente het jaar erna 10 extra gaslampen liet plaatsen en 10 jaar later de gracht liet dempen. Tegenwoordig is de Gracht rond de kerstdagen feestelijk verlicht. Zoveel licht, datje er 's nachts de krant wel kan lezen. Pieter Bleek zal dus vredig rusten en zijn goedaardige gezicht zal niet meer verschijnen. Voor de jonge bezorgers van nu is er licht genoeg op de Gracht. Bron V.N.D. Archie/Alkmaar.

Kakelepost - Schagen | 2000 | | pagina 16