vaak - na lang wikken en wegen - gekozen voor een leuk klinkende fantasienaam. Voor de grootouders vaak onbegrijpelijk. Die komen uit een tijd waarin het nog gebruik was om een kind te vernoemen, en als dat niet werd gedaan werd er gekozen voor een leuke stan- daardnaam of die van een bekende per soonlijkheid uit de wereld van de media. Vroeger was het kiezen van een naam een stuk eenvoudiger. Namen hoorden bij een bepaalde familie en werden doorgegeven van grootvader op kleinzoon en van grootmoeder op kleindochter. De keuze was dus beperkten het voornamenboek bleef dun. Zo ook in het achttiende-eeuw- se Schagen. De mannen heetten Jan, Cornelis of Pieter op grote afstand gevolgd door Dirk, Jacob, Klaas en Gerrit, en op nog grotere afstand door Arie, Willem, Hendrik ofSimon. Er waren er een paar die naar de naam Barend, Evert, Theunis of Lucas luisterden, maar er was maar één IJff en één Zeger en één Riddewert. Om de personen met een zelfde voor naam van elkaar te kunnen onder scheiden werd de voornaam meestal gevolgd door een vadersnaam. Jan Cor- neliszoon - afgekort als Cornelisz. - was een zoon van Cornelis, en als deze aan duiding nog niet voldoende was om ver warring te voorkomen volgde er nog de naam van de buurtschap waar Jan- of zijn vader-woonde (Jan Cornelisz. Hoep), of het beroep dat hij uitoefende (Jan Cornelisz. Timmernan). Pas in het begin van de negentiende eeuw werd een vaste geslachtsnaam verplicht. In Schagen was dat geen probleem omdat er al heel lang geslachtsnamen werden gebruikt. Namen die nu nog in het tele foonboek te vinden zijn. Een betrouwbaar overzicht van de meisjesnamen is uit de gebruikte archief stukken niet te maken, maar ook het aantal meisjesnamen was beperkt zoals uit andere bronnen is gebleken. Waar woonden ze? In het register zijn de huizen genummerd van i t/m 324. Deze wijze van huisnum mering is slechts enkele jaren in gebruik geweest. Vermoedelijk zijn de opstellers van het register begonnen bij het gemeentehuis aan de Hogezijde (zuid zijde Gedempte Gracht). Welke richting zij uitgegaan zijn en welke route zij gevolg hebben is nog niet uitgezocht. Dit num mersysteem week af van de al een paar eeuwen in zwang zijnde nummering in het Verpondingsregister en de registers van de Generale Pacht, twee belastingre- gisters). In deze registers begint men te nummeren aan het einde van het Noord. In 1806 werd de gemeente verplicht tot het invoeren van weer een nieuw huis nummersysteem. Schagen werd verdeeld in wijken die aangeduid werden met een hoofdletter, en waarbinnen de huizen genummerd werden van 1 t/m het aantal huizen binnen een wijk. Weer later werden de huizen genummerd op de wijze die wij nu nog kennen, dus per straat. Voor de laatste twee nummer systemen is een verwijzingslijst aanwezig in het gemeentearchief. De meeste huizen werden bewoond door een gezin, maar soms woonden er meer dere gezinnen op een huisnummer. Dirk Tromp, een schipper met vrouw en tien kinderen woonde op een adres samen met Jan de Haan een ongetrouwde schippersknecht en Arien Goudsblom die een gezin had met drie kinderen. Mogelijk woonde de knechten op het 8

Kakelepost - Schagen | 2000 | | pagina 10