Graven op de Markt. Een geslaagde presentatie van de opgravingresultaten van de Markt Fred Timmer Het was kennelijk een goed idee geweest, want de raadzaal van het gemeentehuis aan de Markt zat woensdag 23 februari bomvol. Er kon niemand meer bij en er was in het gemeentehuis geen stoel meer te vinden. De belangstellenden kregen dan ook nieuws te horen. Na een korte blik op de geschiedenis van de Markt door uw verslaglegger, waarin onder andere naar voren kwam dat het helemaal niet zo vanzelfsprekend is dat de Grote Kerk op de Markt staat, kwamen de opgravingresultaten ter sprake. Mevrouw J. Dijkstra van het Archeologisch Diensten Centrum uit Bunschoten vertelde het een en ander over de gevonden geraamten. Zij maakte ons duidelijk dat er in het verre verleden nogal wat ziek en zeer moet zijn geweest. Dat was op te maken uit vergroeiingen die hun sporen hadden nagelaten in skeletdelen. Vooral interessant was de mededeling dat een vuistdikke deksel van een doodskist uiteindelijk afkomstig moest zijn van een Zuid-Duitse naaldboom uit ongeveer 1180. Dit hout was gebruikt voor een overnaads gebouwd houten binnenschip. Waarschijnlijk had de plank eerst nog dienst gedaan als beschoeiing voor hij uiteindelijk als lijkkist in de grond verdween. Van de zijwanden of een bodem is overigens niets gevonden. Als derde voerde Frans Diederik van de Archeologische Werkgroep Schagen het woord. Hij had opzienbarend nieuws. Het mysterieuze zegel waarover al allerlei verhalen de ronde deden, behoorde waarschijnlijk toe aan ene Petrus Curator van Berendrecht. En dat was een vondst, want Berendrecht ligt vlakbij Antwerpen en bestond ook in 1400 al. Maar wat deed deze Petrus hier? Zonder twijfel was hij een man van aanzien, gezien het zegel en de titel Curator. Was hij hier in verband met de bouw van Historische Vereniging Schagen e.o. 11 De plank was ajkomstig van een overnaads gebouwd schip. tekening: K. Vlierman ADC Opzienbarend nieuws

Kakelepost - Schagen | 2000 | | pagina 13