6 pachters van de korentienden kregen een daalder voor 't gelag, die ze naar eigen keuze mochten verteren of in hun zak steken. Bepaalde pachtblokken leverden minder aan pacht op en deze pachters kregen dan ook minder "voor 't gelag". De goedkope vlastienden kregen zelfs niets. Bepaalde stukken land behoorden tot de zogenaamde "pastorijelanden Uit de opbrengsten van deze landerijen werd de pastoor - en later de dominee - betaald. Het moest wel duidelijk zijn: wie de tienden in een bepaald blok pachtte, pachtte ook de tienden van de daar gelegen pastorielanden. Tenslotte werd in het laatste artikel de verhouding tussen de teler - "de eygenaars van 't zaadt- en de tiendpachter geregeld. De teler bepaalde zelf of het hopen, schoven, schelven of hokken moesten zijn. Ze moesten wel steeds even groot zijn en de tiendpachter op zijn beurt mocht niet willekeurig te werk gaan: men mocht de eerste nemen, maar ook "den tienden voorbij", dus de elfde. Bij onenigheid volgde arbitrage door de schepenentegen vergoeding natuurlijk. De verdeling De "Schager Koorn Thienden" waren in 1764 als volgt verdeeld: de Keijnsemer thienden de Nesmer thienden de Nescaager thienden de Wijvewerver thienden de Avendorper thienden de Tjallewalder thienden de Westercaager thienden de Cornelissenwerver thienden de Hemkewerver thienden de Lagedijker thienden de Lutjewalder thienden de Schager Uijtwerpe beoosten de Nieuwevaart buijten Tolke zoverre de ban is strekkende de Schager Uijtwerpe bewesten de Nieuwevaart en de Kadijk van Imkeland zoverre de ban is strekkende (voor de Uijtwerpen werden koorn- en vlastienden samen verpacht.) De "Schager Vlas Thienden" waren als volgt verdeeld: de Keijnsemer vlas thienden de Nessemer vlas thienden de Nescaager vlas thienden de Wijvewerver vlas thienden de Avendorper vlas thienden de Tjallewalder vlas thienden de Westercaager vlas thienden de Cornelissenwerver vlas thienden wordt vervolgd. De Kakelepost, februari 2000

Kakelepost - Schagen | 2000 | | pagina 8