veroordeelden werden 's morgens vroeg uit de cel gehaald en naar de fusilladeplaats gebracht, maar zo langzamerhand raakte alles van streek. Maar toen hij in een andere afdeling werd opgesloten onder redelijke behandeling begon hij te begrijpen dat er bijzondere krachten aan het werk waren. Weldra zouden hij en Jaap Tiel dit tot hun onuitsprekelijke opluchting merken. Broersma en Tiel zouden korte tijd hierna zijn vrijgelaten als er niet een aanslag was gepleegd. Hierdoor kon Kuiper alleen besluiten tot tewerkstelling in Duitsland. Zij zijn naar het Roergebied gebracht, hebben daar korte tijd gewerkt en keerden na hevige bombardementen te voet naar huis terug. Inderdaad een zeer bijzondere ontwikkeling en een ieder zal zich kunnen voorstellen hoe Broersma en Tiel zich gevoeld moeten hebben toen bleek dat ze zouden blijven leven. In het groene boekje over de Stoottroep staat dan ook terecht: De kwartiergevers Broersma en hel kwamen als door een wonder vrij. Bij de begrafenis van de heer C. Blaauboer in 1950 besloot schoonzoon C. Broersma zijn grafrede dan ook met driemaal zeer nadrukkelijk te herhalen: 'Ik dank U Vader'zeer ontroerend! Later in 1945 deed Maarten Kuiper bij de rechtzitting in Haarlem nog een beroep op de heer C. Blaauboer en moesten Broersma en Tiel op de zitting nog voor hem getuigen. Evenwel waren er zoveel misdaden door hem gepleegd dat hij door de rechter ter dood veroordeeld werd. Het vonnis is ook voltrokken. P.S. Ook Commandant J. Polderman heeft alles in het werk gesteld om de gevangenen te bevrijden. Direct de volgende dag al mobiliseerde hij zijn manschappen. De gevangenen waren echter reeds 's morgens 6 febr. in een vrachtauto onder escorte langs het Noord-Hollands kanaal van Den Helder naar Amsterdam overgebracht. De Commandant is toen onmiddellijk per fiets naar Amsterdam gegaan om te trachten zijn mannen met behulp van de illegaliteit aldaar uit de gevangenis te bevrijden. Gezien de eerder mislukte overval op de gevangenis Weteringschans was dit onmogelijk. De gevangenis is afgebroken, op een plein aan de Weteringschans staat een gedenksteen. 6 De Kakelepost, december 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 8