De geschiedenis van C.D. Broersma J.H. Smit C.D. Broersma (1912 - 1990), woonde destijds op een boerderij aan de Boermansweg 3 te Anna Paulowna. Foto uit 1948 In de herfst van 1944 werd door Kees en Alie Broersma aan de Boermansweg de ondercommandant van de Stoottroep Den Helder-Anna Paulowna: Louis van der Weijden in huis genomen. Het was duidelijk dat zij hiermede geen gering risico liepen en er is intern heel wat nagedacht en beraadslaagd voor dit besluit werd genomen. Jaap Smit heeft bij de huisvesting van Louis, die uit het zuiden kwam en in Anna Paulowna gelegerd moest worden, veel hulp gehad van hun vader C. Blaauboer uit Schagen (van de Fa.Blaauboer en Kossen). Alie was zijn oudste dochter. Louis toonde zich een vastberaden man van 28 jaar en een prettige en gezellige huisgenoot. Niemand wist van zijn werk en niets wees op een noodlottig einde van deze toestand. Maandagavond 5 februari 1945 was Louis achterna gezeten door Duitsers en via een sloot ontkomen. Drijfnat kwam hij thuis en na een bad ging hij naar bed in de bovenslaapkamer. Middernacht reed een Duitse vrachtauto het erf van de boerderij op en het huis werd omsingeld door soldaten. Louis probeerde nog te ontsnappen via de dakgoot, maar tevergeefs. Hij en Broersma werden gegrepen en hardhandig meegenomen. Via Den Helder werden zij met vele anderen de volgende ochtend 6 febr. naar de S.D.-gevangenis aan de Weteringschans te Amsterdam gebracht. Louis is een paar weken later met anderen gefusilleerd en in de duinen van Overveen begraven. Nu rusten 13 leden van de Stoottroep op de Eregrafhof te Overveen, bijeen in vak 20. Kees Broersma maakte en zeer bijzondere tijd door. Na een kort verhoor door de S.D.er Maarten-Kuiper, plaatsvervangend hoofd van dc gevangenis, kwam hij als terrorist in een dodencel. Het was bekend datje daarin wachtte op het moment van terechtstelling. Toen schoonvader C. Blaauboer hoorde wat er gebeurd was en wist waar zijn schoonzoon gevangen zat, voelde hij een grote verantwoordelijkheid hiervoor, immers hij had meegeholpen om Louis daar onder te brengen. Blaauboer vertrok per fiets naar Amsterdam en klopte aan bij een goede zakenrelatie, de houthandelaar Schnellenberg. Nu speelde het toeval wel een heel grote rol want de echtgenote van de heer Schnellenberg bleek een zuster te zijn van Maarten Kuiper. Hoewel zij haar broer al jaren niet meer had ontmoet, was Mevr. Schnellenberg bereid hem op te zoeken om over het lot van Kees Broersma en de anderen te praten. Dat bezoek viel echter niet mee, er was geen land met broer te bezeilen: 'Allemaal terroristen'. Een tweede bezoek een week later viel beter uit de dochter van Kuiper was ziek en had dringend versterkend voedsel nodig. Voor ruil met boter, kaas, meel, etc. was hij bereid om Kees Broersma en Jaap Tiel, eveneens kwartiergever op het adres Boermansweg 20, vrij te laten maar de anderen dat kon onder geen voorwaarde. De levering van het voedsel vond plaats. Op een gegeven moment werd Kees Broersma, die van niets wist, uit de dodencel gehaald en verwacht werd dat zijn einde naderde. Het tijdstip klopte wel niet want Historische Vereniging Schagen e.o. 5

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 7