SCHAQEN IN WINTERTOOI 4 te jagen, met de bloote messen na 't leeven te staan en daar en boven met scharp te schieten. Dat alle 't selve saacken waren van seer quaden gevolge, en men dus doende justitie over haar soude moeten oeffenenA Na deze woorden toonden zij zich gedwee en werden door de justitiedienaar naar de herberg de Wildeman gebracht, waar zij voorlopig onder bewaking moesten blijven, zodat hun ouders weer naar huis konden. Een dergelijke wandaad kon natuurlijk niet onbestraft blijven. De ambtelijke molens maalden toen echter ook vaak langzaam en het duurde nog geruime tijd voordat bekend werd dat de rechter de zaak zou gaan onderzoeken. Havick Jansz. Halfswaegh was niet gerust op de uitslag en trachtte justitiedienaar Haringman tegen betaling van 3 a 4 schellingen over te halen geen verklaring af te leggen. Deze ging daar niet op in met als gevolg dat Havick Jansz. zich genoodzaakt zag enige tijd uit Schagen te vertrekken om aldus de dans te ontspringen. Of hem dat gelukt is, is niet bekend. Bronnen: Rijks Archief Noord-Holland Archief notaris Pieter v.d. Beeck inv. nr. 185-4585 f72 d.d. 10.4.1699. Op 14 april 1699 heeft Comelis Jansz Haringman de gewone eed afgelegd voor de officier Hooghtwout met als getuigen de schepenen Pieter Frederiks en J. Grootewal. Noten 1 Vermoedelijk was hij waard in de Rode Leeuw. 2 alias Kager 5 Het raadhuis stond tot 1731 op het Marktveld ongeveer tegenover de Gouden Engel vlak bij het kerkhof. Mogelijk is F. Diederik bij de laatste poging tot opgraving gestuit op de funderingsresten van dit raadhuis. Sch. Crt. 26.10.1999. Winterplaatje van het Nespad, nu Beethovenlaan, gezien in de richting van het Noord. Aan het eind zien we de voormalige smederij van Chris van Lint die door de huidige eigenaar Th. Bleeker in oude stijl is herbouwd. De Kakelepost, december 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 6