Een nieuw "kasteel" van Schagen I Fred Timmer U hebt het natuurlijk allemaal in de krant gelezen. De gemeenteraad van Schagen is in haar vergadering van 28 september j.I. akkoord gegaan met de door de Initiatiefgroep Slot van Schagen ontwikkelde plannen voor het kasteelterrein. Al eerder zegde de provincie haar medewerking en financiële steun toe, nu bleek ook de gemeenteraad bereid er geld in te steken. Waarmee het licht echt op groen is komen te staan. Maar wat is de bedoeling? Er wordt geen replica van het vroegere kasteel gebouwd. Dat is eenvoudigweg onmogelijk, omdat er veel te weinig harde gegevens over het oude kasteel zijn. Het is ook nooit de bedoeling geweest, want een replica wordt nooit echt, het blijft namaak. Er komt dus een nieuw, hooguit kasteelachtig pand, dat uiteraard past bij het oude kasteelterrein met zijn twee oude torens. Het is de bedoeling dat de slotgracht weer in ere wordt hersteld, zodat het kasteelterrein via een brug betreden moet worden. Hoe het nieuwe "Slot Schagen" eruit gaat zien en hoe het terrein verder aangekleed gaat worden is nog onderwerp van studie en zal in de komende maanden duidelijk moeten worden. Ook het voorterrein wordt bij de plannen betrokken, zodat het geheel een aantrekkelijk verblijfsgebied gaat worden. Gestreefd wordt naar een eenheid tussen de Markt en het kasteelterrein, zoals die er vroeger ook is geweest. Het is van meet af aan de bedoeling geweest dat het project zichzelf zou kunnen bedruipen en geen schip van bijleg zou worden. Bovendien is er vanaf het allereerste begin vanuit gegaan dat het pand een publieke functie moest krijgen. Om het eerste aspect waar te kunnen maken komen er in het gebouw een aantal hotelkamers die de exploitatie van het gebouw mogelijk maken. Beneden komt een flinke ruimte die geschikt is voor exposities, vergaderingen, symposia, kleinschalige muziekuitvoeringen enzovoort. Bovendien is het de bedoeling dat ook de VW hier onderdak vindt. Buiten op het kasteelterrein kunnen in de zomer wellicht allerlei culturele en toeristische activiteiten plaats vinden. Als over een paar jaar al deze plannen gerealiseerd zijn heeft Schagen er een mooi plekje bij, dat op een veel betere manier herinnert aan een stuk verleden dan nu het geval is. Het kasteelterrein is dan bovendien bruikbaar en kan een actieve rol spelen in de alledaagse Schager samenleving. Als we de plannen op een zorgvuldige manier invullen, wordt Schagen er rijker van, is het een aanwinst. Historische Vereniging Schagen e.o. 19

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 21