Graven op de Markt Fred Timmer Iedereen heeft het in de krant kunnen lezen en misschien zelfs met eigen ogen gezien: heel even was de Markt onderwerp van archeologisch onderzoek. In het kader van de herinrichting werden de plantgaten voor de bomen archeologisch onderzocht. Meer was niet mogelijk, of moet je zeggen niet gewenst, want de bestrating mocht geen oponthoud oplopen en opgraven kost geld, veel geld - zeker als er beroepsarcheologen aan de gang gaan. De eerste vondst was er al snel. Aan de noordkant van de Markt werden enkele 14e- of 15e-eeuwse skeletten gevonden, die dankzij een erbij gevonden zegel vrij snel te dateren waren. Een opzienbarende vondst! Daarna ging het Archeologisch Diensten Centrum uit Bunschoten aan de zuidwestkant van de kerk aan het werk. Hier werden op een kleine oppervlakte een twintigtal geraamtes aangetroffen. Niet zo verwonderlijk als op oude kadasterkaarten duidelijk te zien is dat het hier nog een oud stukje kerkhof betrof. De kerkterp is hier afgegraven, maar de diepste begravingen lagen er nog, zelfs vlak onder de straatstenen. Muurresten Kort nadat de archeologen waren vertrokken stuitten de wegwerkers bij het graven van een sleuf voor de heme'lwaterafVoerputten op muurresten: waarschijnlijk restanten van de vroegere muur die om de kerkterp stond. In voorgaande eeuwen was deze terp namelijk veel groter, omwille van de marktruimte is de terp verkleind en afgegraven. Publiciteit Het archeologisch onderzoek op de Markt heeft veel publiciteit gekregen. Toch was het slechts incidenteel en heeft het - uitgezonderd het zegel - weinig of geen nieuwe feiten aan het licht gebracht. Dat was ook nauwelijks te verwachten. Dat er rondom de kerk heel veel skeletten lagen en liggen was genoegzaam bekend: er is eeuwenlang rond de kerk begraven. Voor nieuwe vondsten had het onderzoek veel uitgebreider moeten zijn en bovendien op een heel andere plek plaats moeten vinden. Met name de oostelijke helft van de Markt is archeologisch en historisch interessant omdat daar het eerste, tufstenen kerkje moet hebben gestaan. En wellicht was daar iets van terug te vinden. Als het onderzoek daar had plaats gevonden waren we nu misschien een stukje geschiedenis van Schagen rijker. Conclusie Mijns inzien had zo'n onderzoek plaats kunnen vinden, zonder dat de werkzaamheden ernstig oponthoud zouden oplopen, als de beroepsarcheologen eendrachtig samen hadden kunnen en mogen graven onze eigen amateurs van de Archeologische werkgroep. Nu stonden die er - wat beteuterd - bij en keken ernaar. Dat moet anders kunnen! 18 De Kakelepost, december 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 20