Juweeltje verloren in Schagen Internet en geschiedenis R.J.M, van de Pol De zilversmid bezig met het gieten van een zilveren sieraad. Tekening van Jan Luiken In de Oprechte Haerlemmer Courant van 19 juni 1668, stond de volgende advertentie: "Den 14 luny is verlooren in Schagen een vierkant Juweeltje van vijf Steenen, een Taeffel in 't middenen vier driekantige Facettenop elcke hoeck ghebonden met een dun swart Lintje door een Gout Oogje, van achteren geamaleert, en een Schroef om een Naelt in te schroeven: die het gevonden heeft, gelieve het te adresseeren tot Haerlem, aen Pieter Fransz. Maeckelaer; en in Schagen by de Gilde-Knecht van 't Gout-smits Gildt, en sal een goede en rijckelijcke Vereeringe hebben.'''' Het was dus een kostbaar kleinood dat Pieter Fransz. Maeckelaer op die bewuste donderdagse weekmarkt was kwijtgeraakt. Hij had er een flinke beloning voor over om het sieraad terug te krijgen. Pieter Fransz. was waarschijnlijk - zoals de toevoe-ging makelaar aan zijn naam doet vermoeden - een Haarlemmer, die als tussenpersoon werkte voor de goud- en zilversmeden in Kenne-merland en West-Friesland. Hij kende de gildeknecht (=bode) van het Schager goudsmidsgilde goed genoeg om hem als bezorgadres voor het vermiste sieraad te noemen. Ook de Schagenaars wisten wie de gildeknecht was want zijn naam wordt niet genoemd. Dat is jammer, want het had onze kennis over de Schager goud- en zilversmeden kunnen vergroten. Over de Schager goud- en zilversmeden is nog niet veel bekend. Volgens de beschikbare literatuur moeten er verschillende geweest zijn. Zij maakten ondermeer de fraaie heften voor de bekende Schager messen. Volgens bovenstaande advertentie zouden ze zelfs verenigd zijn geweest in een gilde. Zoal u ziet vragen te over naar aanleiding van een via Internet gevonden advertentie uit een zeventiendeeuwse krant. Internet en geschiedenis Bovenstaande advertentie werd gevonden via Internet. Via home.wxs.nl/--ihelwig/ohc.htni komt u op een website waar advertenties uit de 'Oprechte Haerlemmer Courant' zijn te vinden. De jaargangen 1660 t.m. 1670 zijn beschikbaar. Volgens het voorwoord heeft de werkgroep, die deze webside onderhoudt, zich voorgenomen het bestand verder uit te breiden. Het is erg plezierig, dat een groep enthousiaste mensen deze oude kranten bewerkt. Het zou onbegonnen werk zijn om alle jaargangen door te lezen, om te kijken of er iets interessants in vermeld staat over Schagen. Om u enig idee te geven hoe zo'n oude krant er uit ziet, heb ik een plaatje van de voor- en achterzijde met de transcriptie van de 'courant van 25 september 1666' van het net geplukt, en op de volgende pagina's afgedrukt. 12 De Kakelepost, december 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 14