hebbende ging het aan het omhakken van de vrijheijdboomen vervolgens aan het opsetten en uijtsteek(en) der soogenaamde prinse vlaggen en het eijschen van noodige eetwaaren voor de nog buijtenleggen manschappen en paarden welke haar dan ook dadelijk werd besorgt waar voor sij in betaling belovende te geven compons gangbaar op slands comtooren. Verder werd alles aangewend wat tot rust nodig was. Door de burgers werd het Oranje lind gedragen en door de voorstanders van Oranje de Engelsche verwelkomt en Hoesee Oranje Boven geroepen en door andere tekens van vergenoegen over haar intrek in de stadt beweesen. Des smorgens om 11 uren ging men aan het verbranden van het houd en de schilden van de vrijheijds boom. Des nademiddag werde door de Engelsche 3 a 4 Arhemsche burgers als krijsgevangene binne gebragt en geplaatst op het huijs der gemeente al waar ook 200 soldaaten met hunne offisier, die hier in garnisoen laggen, meeden gevangen satten. De prinsenvlag wordt weer neergehaald De vrijheidsboom wordt omgehakt Verder viel er niets van belang voor dan des snagts van den 20 septemb. vertrokken alle de Engelsche uijt en die buijten de stadt laggen weederom weg en smeeten die geweeren in het water, die sij van de wagtdoende burgers bij hun aankomst hadde berooft, en ook meedeneemende de bovengenoemde 3 a 4 Arnhemsche burgers als ook die soldaaten en de commandant der stadt. In tussen bleef de soogenaamde prinse vlag van de toorn waijen ende burgers betrokken de wagten dan op den 24 septemb. des morgens om 10 a 11 uren kwammen eenige Franse binnentrekken en terstond werd de vlag gestreeken en weg was het Oranje lind. Dan weer Engelsen, dan weer Fransen Van deese Fransche laggen ook eenige buijten de westerpoort en vertrokken alle savons wederom weg woensdag 25 sept. kwaamen eenige Engelsche te paart de Koepoort en dog vertrokken spoedig de Noorderpoort wederom uijt. Donderdag 26 sept. kwaam eenige Fransche kavalarij hoesaren de Westerpoort binnen en op dat selver oogenblik eenige Engelsche de Koepoort ontmoetend malkander op de sluijs bij de Koepoort en bij die gelegentheijd viel er een kleijne schermusseling voor. Dog de Engelsche mosten wijken en de stadt verlaaten. Dan buijten op de Koepoortsweg bij de Derde Boom de laan wierde sij weider handgemeen eb raaktte een Fransche gekwetst en een gevange gelijk ook een Engelsche gekwetst wierd. Vrijdag 27 ste sept. was alles stil en rustig. Zaterdag 28 ste dito. Eenige Fransche in de stadt komende nammen in requisie eenige stukke genever die in de Rotterdamer buurtman laggen en lieten deselven in een vaartuijg laden buijten de Westerpoort en vervoeren na Avenhorn en vertrokken die selven dag wederom weg. Zondag 29 en maandag alles stil als meede dingsdag 1 october. Woensdag 2 dito sijner weder een patroelie Fransche binnegekomen dog niet langer dan 1 uur vertoeft. Donderdag 3 dito weeder eenige Fransche gehad die een burger gevankelijk meede nammen. Vrijdag 4 dito weder eenige Engelsche in de stadt gekomen dog weijnig en maar 51/2 (uren) vertoeft en daar na vertrokken. Historische Vereniging Schagen e.o. 7

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 9