Al was ons klooster ledig van het gespuis der moffen, niemand waagde het zich daar in te treden want de doodstraf stond er op! Maar na de ontploffingen waagde er zich een zuster aan om er toch eens even buitenom rond te gaan om eens de verwoesting der ruiten te inspecteren en ook uit nieuwsgierigheid om te weten hoe het er binnen wel uitzag. Nu wat ik er van zag viel dat erg mee. Natuurlijk alleen bleef het bij de vrouwenzaal en de keuken, want, er mocht er nog eens een in achtergebleven zijn. Ook de fruitbomen die we in de tuin hadden waren ons eigendom, als we er maar bijtijds bij waren, want anders... Terug in het Liefdegesticht Maar mijnheer deken oordeelde dat ons huis nu lang genoeg ledig stond en stapte naar het gemeentehuis om ons huis vrij te krijgen en dat gelukte! Met vreugde kwam Zijn Eerwaarde ons die blijde boodschap brengen. "Dank Jezus dank" In de oktobermaand: "Dank moeder Maria", waren de verzuchtingen door ons allen geslaakt. De vrede was er nog niet en de soldaten waren nog de heersers van ons land en met huivering namen we ons klooster in 't bezit. Heel voorzichtig werd alles nagegaan, de kasten geopend, nog bang voor griezelige vondsten, maar dat viel erg mee. Ons huis was bewoond door Hollands werkvolk en naar men ons zo vertelde werd de hand er wel aangehouden, zodat het niet zo erg vervuild was. Ook de beschadiging is waarlijk meegevallen. Al spoedig kwam de schilder om alle ruiten te maken, de timmerman en metselaar hadden ook nog vele karweitjes, vooral de timmerman. De sloten waren op verschillende plaatsen maar omgeruild of meegenomen, de slaapzaal van de mannen was lazaret voor besmettelijke zieken en tevens apotheek van de dokter. Alle schotten van de celletjes waren er uitgebroken en dienden voor pakkisten en brandhout voor de kachel van de fuhrer, daar de verwarming hem niet heet genoeg was! In de kleine spreekkamer was een loket aangebracht. De deur was er uit gehaald en van de schotten van de slaapzaal maar een loket gemaakt aan de ingang der deur (hoofddeur). Als men de wacht moest spreken stapte men vrij de hoofddeur binnen en dan ging dat loket open zodat men dan door een oude mof werd tewoord gestaan. Tweemaal is moeder daar geweest om iets te vragen. Onze wasmachien was in het washuis gebleven en daar we telkens zagen hoe ze alles mee namen en dus ook bang waren dat ze die machien mee zouden nemen stapte moeder er dapper naar toe en kreeg toestemming om het weg te mogen halen ofschoon de schakelaar en het stopcontact er reeds uitgesloopt was door hun. Kort daarop deden we weer een onaangename ontdekking. In ons tuinhuis, dat nog vrij was bij ons klooster en dus door ons bij gebrek aan bergplaats werd gebruikt om er enkele ledikanten en beddengoed van onze mannen te bergen, was ingebroken en de gasten hadden zich van dekens en spreien enz. bediend. Maar er waren geen bewijzen wie het gedaan had, doch daar het wemelde van ongedierte en in ons klooster bovenal de vlo er geweldig bot vierden zo hingen er 's morgens hier en daar een deken uit het raam of aan de lijn. De baby bleef ongedeers De glaszetter had dagen werk 16 De Kakelepost, oktober 1999

Kakelepost - Schagen | 1999 | | pagina 18